Strach je silnou emóciou, ktorá nás ochromuje a brzdí v dosahovaní našich cieľov. Ovplyvňuje nás rôznymi spôsobmi – od drobných rozhodnutí v každodennom živote až po zásadné životné zmeny. Často sa bojíme neúspechu, odmietnutia, zmeny alebo neznámeho.
Moje stratégie na prekonávanie strachu sú založené na pochopení jeho podstaty. Snažím sa identifikovať, čoho sa konkrétne bojím, prečo sa toho bojím a aké sú najhoršie možné scenáre. Často zistím, že moje obavy sú prehnané alebo nepodložené. Dôležité je tiež postupne vystupovať z komfortnej zóny, čeliť malým výzvam a budovať si tak sebadôveru. Skrátka sa na vlastnej koži presviedčať, že sa vlastne nie je čoho báť. Samozrejme, v malých a bezpečných dávkach.
Pomáha mi aj vizualizácia toho “dobrého”, čo sa môže stať, sústredenie sa na svoje silné stránky a podpora od blízkych. Netreba zabúdať, že strach je prirodzenou súčasťou života, dôležité je nenechať sa ním ovládnuť.
Píšete o osobnom rozvoji, ale aj vy ste len človek. Stretávate sa niekedy so stavmi demotivácie alebo pochybností? Ako sa s nimi vyrovnávate?
Och, samozrejme! A ako často. S pocitmi demotivácie, apatie, strachu, úzkostí, pochybností a s mnohými ďalšími, sme starí známi. Tieto pocity a ich prežívanie sú úplne prirodzené. Dôležité je, že s nimi vieme pracovať a nenecháme sa nimi pohltiť a ovládať.
Ja napríklad si ich v prvom rade dovolím prežiť a neodsudzujem sa za ne. Uvedomujem si totižto, že sú súčasťou života a že sa nás len snažia chrániť. Sú tu pre nás. Práve preto je dôležité vedieť im porozumieť a pochopiť, čo sa nám snažia pošepkať. Vtedy s tým dokážeme pracovať. Vtedy ich dokážeme využiť vo svoj prospech.
Čitatelia často hľadajú vo vašich knihách inšpiráciu a odpovede. Ale čo vás samotného inšpiruje a dáva vám odpovede na vaše otázky?
Inšpiráciu čerpám z rôznych zdrojov. Sú to príbehy ľudí, knihy, filmy, príroda, umenie, ale aj bežné životné situácie. Najviac ma však inšpirujú ľudia, ktorí prekonali ťažké životné prekážky a dokázali sa s nimi vyrovnať. Ich sila, odvaha a odhodlanie sú pre mňa obrovskou motiváciou.
Blízki sa ma často zvyknú pýtať, či ma práca kouča nevyčerpáva, keď sa so mnou na sedeniach ľudia delia o svoje bolesti, trápenia, ťažkosti a obrovské zranenia. Vždy odpovedám rovnako. Nevyčerpáva ma to totižto vôbec. Práve naopak, neskutočne ma to nabíja. Keď tu môžem byť pre ľudí v ich najhorších životných obdobiach a dokážem im pomôcť znova nájsť ich vnútornú silu či riešenia na ich zdanlivo bezvýchodiskové situácie, dobíja mi to baterky neskutočným spôsobom. Zakaždým ma totižto inšpiruje, čo všetko dokážu prekonať, premôcť či využiť vo svoj prospech. Všetci v sebe máme obrovskú silu a ja toho môžem byť svedkom každý jeden deň. Na sedeniach teda rastieme spolu. Je to úžasné.
Čo by ste odporučili niekomu, kto si myslí, že motivačná literatúra je „len o frázach a klišé“?
Treba si vedieť vyberať. Medzi motivačnou literatúrou, rovnako ako medzi všetkými ostatnými vecami, existujú aj veľmi kvalitné a hodnotné publikácie, no takisto tam vieme nájsť knižky, ktoré sú plné klišé, pustých a nefunkčných rád, či sú dokonca toxické.
Treba sa riadiť hodnoteniami, referenciami alebo si nechať poradiť od priateľov či odborníkov. No ak si chceme nechať poradiť, určite by som si navnímal osobu, ktorá mi radí… A nechal by som si poradiť od človeka, ktorého hodnoty, pohľad na svet či fungovanie sú mi blízke.