fbpx

Odborník radí, ako sa správne starať o mačku

Reklama
Mačky patria medzi samostatné a veľmi čistotné zvieratá. Aj napriek tomu však mačka žijúca v domácnosti potrebuje našu pomoc. Zdroj: Facebook/Mačkafé

Mačky sú domestikované šelmy, to znamená že ľudia ich využívajú ako spoločenské zvieratá, ktoré podobne ako psy žijú s nami po tisícročia. V starovekom Egypte boli dokonca mačky uctievané ako Bohovia. Zdá sa, že si túto vznešenosť zachovali dodnes.

Aj keď sa hovorí, že majú 9 životov, nie je to tak. O mačky ako domáce zvieratá by sme sa mali starať ako o členov rodiny. Treba mať na mysli, že aj mačky majú pocity, trápia ich rôzne choroby a potrebujú blízkosť rodiny. U nás na Slovensku ešte stále prevláda názor, že mačka je len obyčajné pouličné zviera, ktoré prežije v niekde záhrade a občas jej stačí niečo hodiť, veď si predsa uloví myši.

O tom ako sa starať o tohto domáceho miláčika, a prečo by mačky mali žiť s nami vo vnútri sme sa porozprávali s Lenkou Lackovou z Občianskeho združenia Mačky SOS, ktoré sa ako názov napovedá zaoberá práve záchranou mačiek.

OZ Mačky SOS vzniklo z nevyhnutnosti a z lásky k týmto zvieratám

V roku 2015 si Lenka s partnerom povedali, že občianskych združení, ktoré sa venujú výhradne mačkám je žalostne málo, a tak OZ Mačky SOS bolo len prirodzeným vývojom ich záchranárskej aktivity . „Mačky som odmalička milovala, takže to prišlo samé“, priznáva Lenka. Za tie roky im rukami prešlo viac ako 500 mačiek, z ktorých si väčšina našla milujúce domovy.

Keďže ešte stále nie sme krajina, kde by boli adekvátne postihy za týranie či vyhodenie zvieraťa na ulicu, občianske združenia riešia to, čo by mal riešiť štát. To znamená kastrácie, odchyt vyhodených a chorých zvierat, ich liečbu, rehabilitáciu a následne adopciu zvieraťa do vhodnej rodiny. Všetky mačky sa však umiestniť nepodarí, a tak sa bežne u Lenky doma stretnete približne s 50 mačkami.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie