Chce kolonizovať vesmír, zmeniť svet, implementovať nám čipy a jeho smelé nápady menia svet. Aktuálne začína veľkú revolúciu v USA s presahom na celý svet. čo vlastne Musk chystá?
Americká federálna vláda sa ocitla v situácii, ktorá si vyžaduje radikálne riešenia. Elon Musk, v úlohe lídra Agentúry pre vládnu efektivitu (DOGE), sa rozhodol razantne znížiť štátne výdavky a podporiť ekonomiku. Jeho plán zahŕňa masívne prepúšťanie štátnych zamestnancov a reorganizáciu úradov, čím chce dosiahnuť vyššiu efektivitu a eliminovať plytvanie.
Odstránenie byrokracie a štíhlejšia štátna správa
Jedným z hlavných krokov tejto reformy je výrazné zníženie počtu zamestnancov v rôznych vládnych agentúrach. Ako uvádzajú aj aktuality.sk, agentúra USAID, ktorá sa venuje zahraničnej pomoci, prešla dramatickou redukciou – z pôvodných 10 000 zamestnancov zostalo len 294. Podobný osud postihol aj iné úrady, vrátane Úradu finančnej ochrany spotrebiteľov.
Musk zároveň oznámil, že viac ako 75 000 federálnych zamestnancov prijalo dobrovoľnú výpoveď výmenou za mzdu do septembra. Táto reštrukturalizácia má za cieľ minimalizovať vládne výdavky a zjednodušiť riadenie štátu.
Kontroverzie a právne prekážky
Reformy však neprebiehajú bez problémov. Masové prepúšťanie vyvolalo nielen kritiku, ale aj právne námietky. Príkladom je ministerstvo energetiky, kde bolo prepustených 2000 pracovníkov, vrátane 325 zamestnancov Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť. Po vlne nesúhlasu musela vláda niektorých z nich opätovne zamestnať, aby neohrozila národnú bezpečnosť.
Okrem toho federálny sudca zablokoval Muskov prístup k niektorým finančným zdrojom, pretože rozpočet schválený Kongresom nespadá pod kompetencie DOGE. Napriek tomu Musk tvrdí, že ide o logické kroky, ktoré majú zabezpečiť efektívnejšie riadenie štátu.
Inflácia stále výzvou
Jedným z hlavných cieľov reforiem je aj zníženie inflácie. Musk verí, že menej regulácií podporí hospodársky rast o päť percent, čím sa inflácia prirodzene eliminuje. Realita však zatiaľ ukazuje iný obraz – ceny potravín a energií naďalej rastú. V januári inflácia vzrástla na tri percentá, pričom ceny vajec sa zvýšili o viac ako 15 percent v dôsledku vtáčej chrípky a obchodných ciel.
Vízia pre budúcnosť
Musk a Trump zdôrazňujú, že cieľom týchto opatrení je silnejšia a efektívnejšia Amerika. Napriek kritike a právnym prekážkam pokračujú v snahe zredukovať štátne výdavky a zabezpečiť dlhodobý ekonomický rast. Otázkou zostáva, či tieto reformy skutočne prinesú očakávané výsledky, alebo vyvolajú ešte väčšiu neistotu.