Energetické nápoje pre mladých? Parlament plánuje stopku do TEJTO VEKOVEJ HRANICE

Ilustračné foto, poslanec NR SR Ján Ferenčák (Hlas-SD). Zdroj: Canva/@gettyimages, @monkeybusinessimages, @annjimenez, TASR/Jaroslav Novák
Reklama

Slovenský parlament v utorok (3. júna) spravil prvý krok k tomu, aby výrazne obmedzil dostupnosť energetických nápojov pre maloletých. Nový legislatívny návrh, ktorý predložil poslanec Ján Ferenčák zo strany Hlas-SD, sa dostal do druhého čítania a mieri na ďalšie prerokovanie.

Cieľom zákona je ochrana zdravia mladistvých pred rizikami spojenými s konzumáciou stimulantov.

Predaj do 16 rokov by sa mal skončiť

Navrhované znenie zákona by malo zabrániť predaju energetických nápojov deťom a tínedžerom, ktorí nedosiahli 16 rokov. Opatrenie by zároveň zakázalo ich predaj prostredníctvom automatov či online obchodov, ktoré by inak mohli obísť osobný dohľad. „Hlavným cieľom návrhu je vytvoriť právny rámec na reguláciu predaja energetických nápojov, a to zákazom predaja energetických nápojov osobám mladším ako 16 rokov, zabezpečením nedostupnosti energetických nápojov pre mladistvých prostredníctvom predajných automatov alebo predaja na diaľku, ako aj zvýšením informovanosti verejnosti o negatívnych účinkoch nadmernej konzumácie takýchto nápojov,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu.

Okrem samotného zákazu predaja sa návrh zameriava aj na zvýšenie povedomia o zdravotných rizikách, ktoré tieto produkty predstavujú — a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. V návrhu sa počíta so zriadením kontrolných mechanizmov, ktoré by dohliadali na dodržiavanie pravidiel a v prípade ich porušenia umožnili aj udeľovanie pokút. Zákon by mal podľa neho taktiež zabezpečiť efektívnu kontrolu a sankcie za porušenie pravidiel predaja.

Zdravotné riziká u detí sú vyššie

Podľa Ferenčáka existuje viacero dôvodov — nielen medicínskych, ale aj sociálnych a hospodárskych — prečo je zavedenie tohto obmedzenia nevyhnutné. Pripomína, že vývoj detského organizmu ešte nie je ukončený, čo zvyšuje ich zraniteľnosť voči látkam obsiahnutým v energetických nápojoch. „S konzumáciou energetických nápojov sú spojené zdravotné riziká i pre dospelé osoby, avšak deti a mladiství sú zvlášť citliví na účinky týchto látok, pretože ich organizmus sa stále vyvíja,“ uviedol poslanec.

Kombinácia alkoholu s energetickým nápojom je nebezpečná

Pitie alkoholu s energetickými nápojmi, ktoré obsahujú taurín a kofeín, sa podľa odborníkov neodporúča. Napriek tomu na koncerte Lenniho Kravitza 24. júna v Bratislave podávali tvrdý alkohol výlučne s energetickými nápojmi.

„Uvedená kombinácia môže vyvolať nepriaznivé účinky na kardiovaskulárny systém najmä u predisponovaných jedincov,“ povedala pre TASR hovorkyňa z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková.

Po vypití nápoja s vysokým obsahom kofeínu a alkoholu sa organizmus vybičuje. Pri predĺženej fyzickej aktivite, zábave môže dôjsť k dehydratácii alebo k prehriatiu a následnému kolapsu.

Ľubica Majtánová z ÚVZ SR, ktorá sa zaoberá problematikou alkoholu, upozorňuje: „Energetický nápoj v spojení s alkoholom môže vytvoriť u niektorých jedincov pseudokokaínový efekt.“ Ako daň za euforickú náladu sa však môže vyskytnúť bolesť hlavy, nespavosť, žalúdočné problémy, krátkodobé poruchy psychiky či dokonca srdcový infarkt. Nebezpečenstvo sa zvyšuje v lete pri vyšších teplotách.

„Preto na etikete energetických nápojov hlavne s obsahom taurínu uvádzajú výrobcovia alebo dovozcovia upozornenie: Nekonzumovať s alkoholickými nápojmi,“ podčiarkla Majtánová.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova