Energetický JACKPOT pri Poľsku. Čo môže získať Európa z OBROVSKÉHO objavu ROPY?

Zdroj: Canva
Reklama

Pod hladinou Baltského mora, len pár kilometrov od poľského prístavu Świnoujście, sa skrýva ložisko, ktoré by mohlo výrazne zmeniť energetickú mapu Poľska. Spoločnosť Central European Petroleum (CEP) totiž ohlásila najväčší ropný objav v dejinách krajiny – a hoci nejde o objem, ktorý by otriasol celou Európou, jeho význam pre Poľsko je neprehliadnuteľný.

Podľa predbežných údajov by sa v novoobjavenom ložisku pri ostrove Wolin mohlo nachádzať až 22 miliónov ton ťažiteľnej ropy a kondenzátu spolu s 5 miliardami kubíkov zemného plynu. V širšej oblasti prieskumu s rozlohou 593 kilometrov štvorcových sa dokonca odhaduje potenciál viac ako 33 miliónov ton ropných látok a 27 miliárd kubíkov plynu. Informuje portál Euronews.

Pre porovnanie – celé poľské ropné zásoby boli ešte v roku 2023 odhadované len na niečo vyše 20 miliónov ton. Ak by sa CEP podarilo potvrdiť odhady a začať s ťažbou, Poľsko by si takmer zdvojnásobilo svoj národný energetický potenciál.

Kto z toho bude profitovať? Nie je to také jednoduché

Oznámenie spoločnosti sprevádzalo vyhlásenie, že „Poľsko bude mať prioritu pri využívaní týchto surovín“. Podľa bývalého šéfa poľskej štátnej plynárenskej spoločnosti PGNiG Piotra Woźniaka však takéto tvrdenia treba brať s rezervou.

polsko ropa
Objav sa uskutočnil pri pobreží neďaleko hraníc s Nemeckom a odhaduje sa, že ložisko obsahuje 33 miliónov ton ropy a 27 miliárd kubických metrov zemného plynu. Zdroj: X/Visegrád 24

„To je nezmysel,“ reagoval otvorene pre Euronews. „Prioritu nemá žiadny štát, ani Poľsko, ani Rusko či Pobrežie Slonoviny. Prioritu má ten, kto ložisko objavil. Podľa európskej legislatívy má prednosť spoločnosť, ktorá nález preskúma a zdokumentuje. Len vtedy získa právo na ťažbu.“

Woźniak zároveň pripomenul, že investori sa nebudú riadiť patriotizmom, ale trhom: „Záleží im na peniazoch, nie na národnosti. Samozrejme, nemôžu to predať Rusom alebo kolumbijskému kartelu – to by bol škandál – ale v zásade to môžu predať, komu chcú.“

CEP ako malý hráč s veľkým tromfom

Podľa Woźniaka je aktuálne pre CEP najdôležitejšie získať financie na ďalší výskum a potvrdenie ložiska. „Musí to celé zdokumentovať, aby na to mala právo. A to stojí peniaze. Teraz sa predvádzajú pred možnými investormi, pretože vedia, že Poľsko chce diverzifikovať zdroje a ťažiť z vlastných surovín,“ vysvetlil.

Zároveň dodal, že objav si zaslúži uznanie: „Takéto niečo sa nestáva často. Klobúk dolu.“

Oveľa tvrdšie sa však vyjadril na adresu poľskej štátnej energetickej firmy Orlen, ktorá v roku 2022 pohltila PGNiG: „Orlen za 14 rokov nevyťažil v Poľsku ani kubík plynu, ani barel ropy. A to za vlády troch rôznych politických strán. Ako je možné, že trpasličia firma ako CEP objavila takéto zásoby – kde bol štát?“

Zmení to závislosť Európy od Ruska? Skôr nie

Hoci ide o najväčší objav ropy v poľskej histórii, podľa analytikov to nebude znamenať zásadný zlom v európskej energetickej bezpečnosti.

„Z pohľadu veľkej energetickej politiky to nie je žiadna revolúcia,“ uviedol pre Euronews poľský energetický analytik a publicista Wojciech Jakóbik. „Ale z pohľadu investícií v Baltskom mori to už význam má – objem je niekoľkonásobne väčší než to, čo sa tam ťaží dnes.“

Jakóbik tiež poukázal na širší trend: investori sa opäť zaujímajú o domáce zdroje v Európe. „Vidíme to aj v Nemecku, kde spolu s Holandskom plánujú ťažbu v Severnom mori. Je to dôkaz, že bezpečnostná situácia prinútila Európu obrátiť pohľad späť k vlastným surovinám,“ dodal.

Poľsko si môže výrazne pomôcť, ale potrebuje činy, nie sľuby

Zatiaľ čo celoeurópsky dopad bude zrejme obmedzený, pre Poľsko by mohlo ísť o zásadný krok k energetickej sebestačnosti. Krajina dnes dokáže ročne spracovať okolo 24 miliónov ton ropy – čiže takmer celý objem, ktorý by nové ložisko mohlo priniesť.

Ak sa CEP podarí získať investície, potvrdiť odhady a spustiť ťažbu, mohlo by Poľsko urobiť skok smerom k nezávislosti od dovozu, najmä z Ruska. Ostáva však otázkou, či bude štátna politika schopná tento objav efektívne využiť – alebo či ho opäť prepustí súkromným hráčom bez vízie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia