fbpx

Energie: Európa musí znížiť závislosť od Číny v prípade obnoviteľných zdrojov

Berlín 9. mája (TASR) – Európska únia (EÚ) musí znížiť svoju závislosť od Číny, pokiaľ ide o životne dôležité zariadenia a komponenty používané na výrobu obnoviteľnej energie. Uviedol to v utorok šéf Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu Francesco La Camera. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Reklama

Je dôležité pracovať na „decentralizácii dodávateľského reťazca“, povedal pre AFP na konferencii v Berlíne o veternej energii. Dodal, že by EÚ mala v tomto smere viac spolupracovať s Južnou Amerikou, juhovýchodnou Áziou a Afrikou.

Keďže EÚ urýchľuje prechod na zelenú energiu, je silne závislá od Číny, pokiaľ ide o dodávky vzácnych zemín a komponentov pre solárne panely a veterné turbíny.

Európsky blok získava až 98 % vzácnych zemín, ktoré sú životne dôležité v mnohých ekologických technológiách, z Číny. A Čína vyrába tiež veľké množstvo veterných turbín a solárnych panelov.

Veľká závislosť od Číny je „znepokojujúca“, uviedol La Camera a dodal, že posilnenie spojení medzi rôznymi časťami sveta by pomohlo Európanom splniť ich ciele.

EÚ nedávno dosiahla predbežnú dohodu o takmer zdvojnásobení podielu obnoviteľných zdrojov na spotrebe energie v bloku do roku 2030, keďže sa snaží stať uhlíkovo neutrálnou a zbaviť sa ruských fosílnych palív.

Cieľom predbežnej politickej dohody je zvýšiť podiel obnoviteľnej energie na 42,5 %. Skupiny zelených však kritizovali dohodu a tvrdia, že nezachádza dostatočne ďaleko.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie