Epidemiológovia varujú pred alarmujúcim nárastom výskytu sexuálnych chorôb v Európe. Prudké šírenie týchto infekcií vyvoláva obavy o verejné zdravie a zdôrazňuje potrebu zvýšenej prevencie a osvety.
Ako informuje portál tn.nova.cz, Európske stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) varuje pred zvyšujúcim sa počtom prípadov sexuálne prenosných chorôb v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru. Toto upozornenie prišlo v súvislosti s vydaním súhrnných epidemiologických správ za rok 2023, ktoré boli zverejnené tento týždeň.
Nakazených je viac
Podľa ECDC bol zaznamenaný výrazný medziročný nárast, najmä v prípade syfilisu (o 13 %) a kvapavky (o 31 %). V období sledovania bolo hlásených viac ako 41-tisíc prípadov syfilisu. Pri kvapavke sa potvrdilo až 96 969 prípadov.
Počet nakazených oboma chorobami dlhodobo narastá. Napríklad v roku 2019 bolo v 30 krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru zaznamenaných 26 643 prípadov syfilis a 40 639 prípadov kvapavky, čo predstavuje približne polovicu súčasného počtu. V porovnaní s rokom 2014 sa počet nakazených kvapavkou zvýšil viac ako trojnásobne.
Podľa ECDC sa väčšina infikovaných osôb nakazí pri homosexuálnom styku medzi mužmi. V prípade syfilisu predstavujú muži 72 % pacientov, pričom táto choroba sa u nich vyskytuje až sedemkrát častejšie ako u žien. Pri kvapavke je situácia vyrovnanejšia, keď 58 % pacientov sa nakazilo po sexe medzi mužmi. Zároveň však výrazne narastá počet infikovaných mladých heterosexuálnych žien vo veku 20 až 24 rokov.
V posledných rokoch sa v Českej republike výrazne zvýšil počet prípadov kvapavky. Kým v roku 2019 bolo zaznamenaných 1 642 prípadov, čo predstavuje približne 15 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, v roku 2023 sa ich počet zvýšil na 2 468, čo zodpovedá 22,8 prípadu na 100-tisíc obyvateľov.
Dôvodom je nezodpovednosť
Epidemiológ Roman Prymula tvrdí, že hlavným dôvodom šírenia chorôb je predovšetkým nezodpovedné správanie ľudí. „Vieme už pomerne slušne liečiť AIDS. Tú chorobu sme schopní stabilizovať, aj keď nejde o úplné vyliečenie. Podobne je to aj s ďalšími chorobami, napríklad s vírusovou hepatitídou C. Ľudia sa tak už pohlavných chorôb toľko neboja a sú menej obozretní,“ povedal pre portál.
„Ďalším faktorom je aj konflikt na Ukrajine as ním spojená migrácia. Situácia s pohlavnými chorobami na Ukrajine bola výrazne horšia ako u nás,“ doplnil.
Dôležitá je prevencia
Podľa Prymulu a jeho tímu z ECDC by európske krajiny mali prijať opatrenia na zabránenie ďalšieho prenosu a na zmiernenie vplyvu pohlavne prenosných chorôb na verejné zdravie. Kľúčová je najmä prevencia a s ňou spojená osveta.
Najefektívnejšou ochranou pred nákazou sexuálne prenosnou chorobou je používanie prezervatívu. Sexuálne aktívnym osobám, najmä tým, ktorí majú viacerých partnerov, sa odporúča pravidelne sa testovať na tieto choroby. Niektoré z nich sa totiž môžu spočiatku prejavovať bez príznakov, a preto je včasný začiatok liečby veľmi dôležitý.
Príznaky
Ľudia by mali určite navštíviť lekára, ak pociťujú bolesť pri močení, zaznamenajú nezvyčajný výtok z pohlavných orgánov alebo konečníka, alebo ak cítia bolesť v dolnej časti brucha.