EÚ plánuje znižovanie BYROKRACIE a zvýšenie konkurencieschopnosti aj pre podniky na Slovensku. Čo prináša nový návrh OMNIBUS?

Zdroj. Canva
Reklama

Podnikateľské prostredie v Európskej únii čelí dlhodobej kritike kvôli nadmernej byrokracii a zložitým predpisom. Problémom je podľa podnikateľov často aj dvojitý meter.  Európska komisia preto predstavila legislatívny balík Omnibus, ktorého cieľom je výrazne znížiť administratívne náklady a zároveň podporiť konkurencieschopnosť firiem. Vrátane tých slovenských.

Tento návrh prináša konkrétne úľavy v oblastiach, ktoré boli doteraz pre podniky mimoriadne zaťažujúce, ako napríklad výkazníctvo v oblasti udržateľnosti či cezhraničné environmentálne regulácie.

Podľa generálneho sekretára Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka je zámer odstrániť nadmernú regulačnú záťaž vítaný najmä v oblastiach ako CSRD, CS3D, taxonómia či CBAM. Ako dodáva pre Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení : „Považujeme pritom za kľúčové zabezpečiť právnu istotu, harmonizáciu naprieč členskými štátmi a minimalizovanie negatívnych dosahov na malé a stredné podniky.“

Zmeny, ktoré môžu pomôcť slovenským firmám

Omnibus má praktický cieľ. Ušetriť európskym podnikom každoročne až 400 miliónov eur na administratívnych výdavkoch. Tento balík nadväzuje na predchádzajúce iniciatívy, ktoré už podľa odhadov znížili náklady o približne osem miliárd eur. Nové opatrenia zároveň zohľadňujú spätnú väzbu z podnikateľského prostredia a reflektujú potrebu praktickej realizovateľnosti a proporcionality.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Roman Karlubík hovorí, že zmeny sú nevyhnutné: „Typickým príkladom je úprava v rámci Omnibus 1, kde nejde len o finančnú úsporu, ale najmä o odstránenie nezmyselného uplatňovania pravidiel aj na drobné dovozy.“ Tieto drobné, no početné byrokratické prekážky často zbytočne zdržujú podnikateľov a odrádzajú od expanzie na zahraničné trhy.

Medzi konkrétne prínosy návrhu patria:

  • zjednodušenie výkazníctva v oblasti ESG a trvalej udržateľnosti,
  • revízia pravidiel CBAM tak, aby boli férovejšie a menej zaťažujúce,
  • zníženie povinností pre malé a stredné podniky, ktoré tvoria chrbtovú kosť slovenského hospodárstva.

Obavy a výzvy pri zavádzaní zmien

Napriek pozitívnemu prijatiu návrhu Omnibus existujú aj kritické hlasy, ktoré upozorňujú na možné riziká. Tibor Gregor z Klubu 500 varuje, že namiesto znižovania záťaže sa často zavádzajú nové schémy ako ESG reporting či CBAM, ktoré zvyšujú náklady podnikov bez zodpovedajúceho prínosu pre životné prostredie. Poukazuje najmä na to, že EÚ prostredníctvom Green Dealu skôr komplikuje podnikanie vlastným producentom.

Podniky v energeticky náročných sektoroch, ako sú hutníctvo, chémia či automobilový priemysel, pociťujú konkurenčný tlak zo strany tretích krajín, kde nie sú aplikované také prísne pravidlá. Obava z tzv. deindustrializácie Európy a straty pracovných miest je preto úplne na mieste.

Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy zároveň dodáva, že aj klimatické nástroje ako CBAM musia byť nastavené tak, aby pomáhali a nie škodili: „CBAM nemôže byť ďalšou reguláciou, ktorá prehĺbi konkurenčný deficit EÚ voči tretím krajinám.“

Aj keď sa návrh Omnibus javí ako krok správnym smerom, jeho úspech bude závisieť od toho, ako dôsledne sa podarí nastaviť rovnováhu medzi udržateľnosťou, praktickosťou a konkurencieschopnosťou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis