EÚ pripravuje tvrdý odvetný ťah voči USA. Pritvrdzuje kurz, v hre sú lietadlá, bourbon aj Google

trump
Americký prezident Donald Trump oznamuje zavedenie nových ciel v Ružovej záhrade Bieleho domu vo Washingtone v stredu 2. apríla 2025. V krúžku predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP
Reklama

Obchodné napätie medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi sa vyostruje. Kým Brusel ešte verí v diplomatické riešenie, v zákulisí už pripravuje tvrdé odvetné opatrenia. V hre sú dodatočné clá na americký export v hodnote desiatok miliárd eur. Dotknúť sa môžu ikonických amerických produktov, ako sú autá, lietadlá Boeing či alkohol. Zároveň sa čoraz viac hovorí o zásahoch proti technologickým gigantom.

Napätie rastie: Brusel varuje pred clami

Európska únia sa snaží do poslednej chvíle nájsť kompromis s Washingtonom a zmierniť narastajúce obchodné napätie. Rokovania s americkými partnermi pokračujú, no predstavitelia EÚ jasne dávajú najavo, že ak nebude dohoda do 10. júna na stole, Spojené štáty čakajú tvrdé odvetné clá a ďalšie reštrikcie. Európska komisia má pripravený plán, ktorý by mohol zasiahnuť americký export až do výšky 95 miliárd eur, informuje o tom portál idnes.cz na základe od agentúry Bloomberg.

„Európska únia zostáva plne odhodlaná nájsť so Spojenými štátmi funkčné riešenie aktuálneho napätia. Veríme, že dosiahnutie výhodnej dohody pre spotrebiteľov aj podniky na oboch stranách Atlantiku je stále možné. Zároveň sa však pripravujeme na všetky scenáre,“ upozornila pred niekoľkými dňami predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Symboly americkej ekonomiky

Brusel má podľa medializovaných informácií namierené na produkty, ktoré majú pre USA nielen hospodársky, ale aj symbolický význam. V hre sú autá, alkoholické nápoje ako bourbon či ikonické lietadlá Boeing. Práve tie sú pre Spojené štáty obzvlášť citlivým bodom, najmä v čase, keď čínski odberatelia začínajú od amerických výrobcov ustupovať. Strata európskeho trhu by tak mohla Boeing výrazne oslabiť.

Opatrenia môžu zasiahnuť aj šrot, lieky či technologické firmy

Okrem ciel pripravuje Európska únia aj ďalšie nástroje ekonomického tlaku. Hovorí sa o obmedzení vývozu európskeho šrotu a chemických produktov, čo by mohlo zasiahnuť americké priemyselné odvetvia v hodnote vyše 4 miliárd eur. Na stole sú tiež reštrikcie voči dovozu polovodičov, kamiónov, liečiv či dreva. Významnú časť pripravovaného balíka môžu tvoriť aj opatrenia namierené proti firmám ako Meta a Google.

Spor mieri pred WTO, EÚ sa ohradzuje proti americkým clám

Európska komisia považuje americké dovozné clá – 10 % na všetky produkty a 25 % na autá a autodiely – za porušenie pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Aj preto Brusel podáva podnet na WTO. Tvrdí, že takýto prístup Spojených štátov narúša férové obchodné prostredie a znevýhodňuje európske firmy.

Obchodné bilancie a scenár bez dohody

V roku 2024 vyviezla EÚ do USA tovar v hodnote vyše 530 miliárd eur, zatiaľ čo import zo Spojených štátov predstavoval 333 miliárd. Únia teda v obchode s tovarmi vykázala prebytok. Pri započítaní služieb by sa však rozdiel výrazne znížil. Prípadné zavedenie ciel by mohlo túto rovnováhu značne narušiť – a to oboma smermi.

Brusel rokuje aj s inými hráčmi

EÚ si zároveň pripravuje zadné vrátka. V posledných týždňoch aktívne rokuje o obchodných dohodách s inými krajinami a pripravuje sa na potenciálne zvýšený dovoz z Číny. Brusel tak ukazuje, že v prípade neúspechu rokovaní s USA má pripravené alternatívy a nebude čakať so založenými rukami.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis