Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová zdôraznila, že Európa musí reagovať na očakávania občanov a zabezpečiť jasný a predvídateľný plán dekarbonizácie. Komisia navrhuje flexibilné mechanizmy vrátane možnosti využitia medzinárodných uhlíkových kreditov, ktoré by mohli pokryť časť cieľa, čo by pomohlo zmierniť záťaž pre členské štáty s ťažšími podmienkami.
„Keďže európski občania stále viac pociťujú dopad klimatických zmien, očakávajú, že Európa bude konať. Priemysel a investori sa na nás spoliehajú, že stanovíme predvídateľný smer,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
„Dnes ukazujeme, že pevne stojíme za naším záväzkom dekarbonizovať európsku ekonomiku do roku 2050. Cieľ je jasný, cesta pragmatická a realistická,“ dodala.

Nový nástroj na dosiahnutie cieľa
Návrh zavádza možnosť čiastočného využitia uhlíkových kreditov, ktoré vznikajú napríklad projektmi v chudobnejších krajinách zameranými na znižovanie emisií. EÚ by tak mohla do cieľa započítať až tri percentuálne body prostredníctvom nákupu týchto kreditov, čím by sa zvyšovala flexibilita a efektivita klimatickej politiky.
„Ide o nesmierne ambiciózny, no zároveň citlivý návrh,“ povedal Hoekstra a dodal, že komisia viedla konštruktívnu diskusiu so všetkými členskými štátmi a chce v tom pokračovať. „Zameriame sa na národné špecifiká jednotlivých štátov a budeme pristupovať k jednotlivým krajinám citlivo,“ doplnil eurokomisár.
„Návrh komisie ohľadom klimatického cieľa pre rok 2040 zahŕňa možnosť obmedzeného využitia vysoko kvalitných medzinárodných uhlíkových kreditov od partnerských krajín,“ dodala EK.
Budúcnosť návrhu je stále otvorená
Návrh ešte musí prejsť schválením členskými štátmi a Európskym parlamentom. Diskusia o nových cieľoch sa neplánuje na najbližšom summite EÚ, ale vlády budú o otázke rokovať na úrovni ministrov životného prostredia už v septembri. Výsledok rokovaní rozhodne o ďalšom smere klimatickej politiky Európy.