EÚ znova zakročuje: Zo Slovenska majú MIZNÚŤ ŽUMPY, no nestíhame a môžeme na to doplatiť

Foto: freepik.com
Reklama

Nová európska smernica sprísňuje pravidlá odvádzania odpadových vôd. Kanalizácia na Slovensku však mešká už aj s tými starými.

Polovica Slovenska bez kanalizácie

Až 1700 z 2900 slovenských obcí nie je napojených na verejnú kanalizáciu. Ľudia preto odpadové vody zhromažďujú v žumpách alebo vlastných čističkách. Časť z nich však končí nelegálne v prírode, informuje slovenský európsky portál euraktiv.sk.

Výstavba siete napreduje pomaly – za rok 2023 sa podiel napojených obyvateľov zvýšil len o pol percentuálneho bodu na 71,5 %. Slovensko tak výrazne zaostáva za priemerom EÚ aj štátmi V4.

Nové pravidlá, rovnaké problémy

Od tohto roka platí sprísnená európska smernica, podľa ktorej sa musia na kanalizáciu povinne napojiť všetky aglomerácie nad 1 000 ekvivalentných obyvateľov. Pribudnú aj povinnosti pre čistiarne vôd.

Členské štáty musia pravidlá zapracovať do svojich zákonov do leta 2027. Slovensko by pri súčasnom tempe stihlo všetky obce odkanalizovať až v roku 2057 – termíny EÚ sú pritom o dve desaťročia skôr.

Pokuty sú už na spadnutie

Európska komisia už posunula Slovensko na Súdny dvor EÚ za neplnenie doterajších záväzkov – konkrétne ide o 25 aglomerácií, ktoré nesplnili požiadavky ani do konca roka 2015.

Slovensku hrozia pokuty v desiatkach miliónov eur, ktoré by mohli prísť už v rokoch 2030 až 2035.

Financie aj kompetencie chýbajú

Odkanalizovanie všetkých obcí by si vyžiadalo výstavbu viac ako 12-tisíc kilometrov sietí a investície v objeme miliardy eur. Kto ich však zaplatí, nie je jasné.

Výstavbu majú realizovať obce či vodárenské spoločnosti, ale zodpovednosť voči EÚ nesie štát. Vodárne tvrdia, že nové siete nie sú ich povinnosťou a ich investičné možnosti sú obmedzené.

Spory aj pri novele zákona

Pripravovaná novela zákona o verejných kanalizáciách podľa samospráv hrozí zhoršením situácie – zakazuje napríklad čističkám prijímať žumpy.

Mestá, obce aj vodárenské firmy požadujú lepšiu komunikáciu s ministerstvom a zapojenie do prípravy zákona. Bez dohody a udržateľného financovania Slovensku hrozí, že bude čistiť menej a platiť viac.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac