fbpx

Europoslanec Hajšel sa stal hlavným spravodajcom pre Európsku vodíkovú banku

Reklama
Zdroj foto: twitter/RobertHajsel

Slovenský europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD) sa stal hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu pre vytvorenie tzv. Európskej vodíkovej banky. Vo funkcii sa chce zamerať na podporu výroby zeleného vodíka, dekarbonizáciu priemyslu či uskladňovanie prebytočnej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.

Slovenský europoslanec z frakcie progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) upozornil, že Európska únia chce do roku 2030 vyrábať ročne 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka, no v súčasnosti produkuje sotva tri percentá tohto množstva.

„Ak to myslíme vážne a chceme sa stať svetovým lídrom v tejto oblasti, treba výrobu obnoviteľného vodíka masívne podporovať a uľahčiť vhodné prepojenia medzi výrobcami, skladovateľmi, distribútormi a samozrejme spotrebiteľmi. Nejde o klasickú banku vo finančnom ponímaní, ale skôr o aukčný mechanizmus.” priblížil Hajšel.

Vodík bude podľa europoslanca hrať kľúčovú úlohu pri dekarbonizácii ťažkého priemyslu a prispeje k budovaniu surovinovo sebestačnejšej EÚ. Výhodou tejto technológie je možnosť jej využívania na uskladňovanie prebytočnej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.

Vďaka dobre rozvinutej plynovodnej sieti, ktorá môže prepájať výrobcov vodíka s priemyselnými odberateľmi, má podľa neho Slovensko v rámci Európy vhodné podmienky na rozvoj vodíka.

„Potrebujeme uvoľniť celý potenciál Slovenska. Slovensko je druhá najplynofikovanejšia krajina v EÚ a má sľubné podmienky na skladovanie vodíka,“ uviedol Hajšel. Dodal, že vďaka výskumným projektov má naša krajina dobré podmienky aj na využitie vodíka v doprave.

„V neposlednom rade bude dôležité nielen pre Slovensko, ale aj pre ostatné členské štáty naplno využívať jadrovú energiu ako bezemisný zdroj pre výrobu obnoviteľného vodíka,“ vysvetlil Robert Hajšel všetky otvárajúce sa možnosti pre Slovensko.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie