fbpx

Europoslankyňa Kailiová podozrivá z korupcie nemusí mať elektronický náramok

Reklama
WA 47 archív Brusel - Na archívnej snímke zo 7. decembra 2022 vtedajšia podpredsedníèka EUrópskeho parlamentu (EP) Eva Kailiová vystupuje s prejavom v Bruseli. Kailiovej, tvári korupèného škandálu "Katargate", dovolili da si dole elektronický náramok a prepustili ju z domáceho väzenia. Na súdny proces bude èaka na slobode. Vo štvrtok 25. mája 2023 to oznámila belgická prokuratúra, na ktorú sa odvolala tlaèová agentúra AFP. Kailiová (44) je niekdajšia grécka televízna moderátorka a v europarlamente bola stúpajúcou hviezdou. Bola podpredsedníèkou EP za socialistickú frakciu. Zostáva èlenkou europarlamentu a vyhlásila, že sa zrejme pokúsi do práce vráti. Funkciu podpredsedníèky EP jej odobrali a vylúèili ju aj z jej politickej frakcie. FOTO TASR/AP FILE - In this photo provided by the European Parliament, Greek politician and European Parliament Vice-President Eva Kaili speaks during the European Book Prize award ceremony in Brussels, on Dec. 7, 2022. The key suspect at the heart of the corruption scandal that rocked the European Union’s assembly last year no longer has to wear an electronic monitoring bracelet, the Belgian federal prosecutor’s office said Thursday May 25, 2023. Kaili was under electronic surveillance and house arrest since her release from jail last month while the investigation into the money-for-political favors case continued. (European Parliament via AP, File)
Zdroj foto: TASR

Gréckej europoslankyni Eve Kailiovej, tvári korupčného škandálu „Katargate“, dovolili dať si dole elektronický náramok a prepustili ju z domáceho väzenia. Na súdny proces bude čakať na slobode. Vo štvrtok to oznámila belgická prokuratúra, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Kailiovú zatkla vlani v decembri belgická polícia pre podozrenie z korupcie v Európskom parlamente (EP). V apríli ju prepustili do domáceho väzenia. Všetky obvinenia grécka politička odmieta.

Hovorca belgickej federálnej prokuratúry Eric Van Duyse uviedol, že vyšetrujúci sudca rozhodol, že pohyb bývalej podpredsedníčky Európskeho parlamentu Kailiovej „už nie je potrebné“ kontrolovať. Vyšetrovanie podľa neho pokračuje.

V rámci belgického vyšetrovania boli zatknutí a obvinení aj ďalší európski politici a asistenti europoslancov. V súčasnosti už všetkých okrem jedného prepustili z domáceho väzenia.

Vyšetrovatelia uvádzajú, že belgický bývalý poslanec europarlamentu Antonio Panzeri, ktorý s vyšetrovateľmi spolupracuje, riadil zločineckú skupinu. Jej cieľom bolo za úplatky presadiť záujmy Kataru a Maroka. Vlády oboch krajín popreli, že v tom hrali nejakú rolu.

Škandál vypukol vlani v decembri, keď polícia podnikla v Bruseli niekoľko razií a zhabala najmenej 1,5 milióna eur v hotovosti uložených v kufroch a batohoch.

Kailiová (44) je niekdajšia grécka televízna moderátorka a v europarlamente bola stúpajúcou hviezdou. Bola podpredsedníčkou EP za socialistickú frakciu.

Zostáva členkou europarlamentu a vyhlásila, že sa zrejme pokúsi do práce vrátiť. Funkciu podpredsedníčky EP jej odobrali a vylúčili ju aj z jej politickej frakcie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie