fbpx

Európska komisia dá Applu pokutu 500 miliónov eur kvôli streamovaniu hudby

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: X/The Japan Times

Európska komisia (EK) vymeria americkej technologickej spoločnosti Apple pokutu okolo 500 miliónov eur za porušovanie protimonopolných pravidiel Európskej únie v súvislosti so streamovaním hudby.

Európska komisia už dlhšiu dobu vyšetruje, či americká technologická spoločnosť Apple nezvýhodňuje svoju vlastnú streamovaciu službu Apple Music na úkor konkurentov. Vyšetrovanie odštartovala sťažnosť, ktorú v roku 2019 podala na Apple švédska streamovacia služba Spotify.

V nedeľu britský denník Financial Times (FT) uviedol, že Komisia vymeria Applu pokutu okolo 500 miliónov eur za porušovanie protimonopolných pravidiel Európskej únie práve v súvislosti so streamovaním hudby. Denník sa odvoláva na zdroje oboznámené s vyšetrovaním a predpokladá, že EK pokutu oznámi začiatkom budúceho mesiaca.

Komisia podľa zdrojov oznámi, že praktiky Applu sú nezákonné a v rozpore s pravidlami EÚ na ochranu hospodárskej súťaže. Obviní firmu zo zneužívania silnej pozície na trhu a z potláčania konkurencie, píše britský denník.

Európska komisia doteraz firme Apple žiadnu pokutu za porušovanie hospodárskej súťaže nevymerala. Americký konkurent Google dostal od EK v uplynulých rokoch už tri protimonopolné pokuty v celkovej výške cez 8 miliárd eur.

Spoločnosť Apple v januári oznámila zmeny u svojho operačného systému iOS, obchodu s aplikáciami App Store a tiež u internetového prehliadača Safari v snahe rozptýliť obavy EK ohľadom porušovania hospodárskej súťaže. Firma Spotify vtedy však ústupky Applu označila za „úplnú frašku“.

Spoločnosť Apple sa k blížiacemu sa rozhodnutiu EK v kauze okolo streamovania hudby odmietla vyjadriť. Poukázala však na svoje staršie vyhlásenie, v ktorom označila sťažnosť spoločnosti Spotify za nedôvodnú.

„App Store pomohol Spotify stať sa najrozšírenejšou streamovacou službou v Európe a my dúfame, že Európska komisia prestane riešiť sťažnosť, ktorá nemá žiadne opodstatnenie,“ cituje Financial Times zo zhruba rok starého vyhlásenia Applu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie