fbpx

Európska komisia varuje: Útoky na školy ohrozujú budúcnosť detí a narušujú právo na vzdelanie

Ilustračný obrázok. Zdroj: justice.gov.sk

Európska komisia (EK) v pondelok upozornila, že útoky na vzdelávacie inštitúcie odnímajú deťom ich základné právo na vzdelanie, negatívne ovplyvňujú ich okamžitý aj dlhodobý rozvoj a pripravujú ich o lepšiu a pokojnejšiu budúcnosť. Táto výzva prišla pri príležitosti Medzinárodného dňa ochrany vzdelávania pred útokmi, informuje TASR.

Komisia dodala, že útoky na školy a ich vojenské využitie vystavujú deti, predovšetkým dievčatá a deti so zdravotným postihnutím, zvýšenému riziku zranení, čím sú ešte zraniteľnejšie voči ďalším vážnym porušeniam ich práv.

 

Je tragické, že sme svedkami výrazného nárastu útokov na školy a vzdelávacie inštitúcie, čo predstavuje závažné porušenie medzinárodného humanitárneho práva,“ uvádza sa v stanovisku EK.

Globálna koalícia na ochranu vzdelávania pred útokmi zaznamenala približne 6000 útokov na študentov, učiteľov, školy a univerzity v rokoch 2022 a 2023. To predstavuje priemerne osem útokov denne, čo je takmer 20-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi.

 

Komisia tiež poukázala na to, že ruská invázia na Ukrajinu spôsobila rozsiahle zničenie škôl a škôlok v celej krajine, keď od februára 2022 bolo poškodených alebo úplne zničených viac ako 3790 vzdelávacích zariadení. V Pásme Gazy bolo poškodených alebo zničených viac ako 92 percent všetkých školských budov a všetky univerzity boli zničené.

 

EÚ opätovne potvrdzuje svoj pevný záväzok pokračovať v presadzovaní a ochrane práva každého dieťaťa vyrastať v bezpečnom prostredí a mať prístup k vzdelaniu, ako to vyžaduje medzinárodné právo a v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2601,“ uvádza sa v dokumente eurokomisie.

 

EÚ poskytuje komplexné opatrenia na ochranu detí, zabezpečuje vzdelávanie detí v oblastiach zmietnutých ozbrojenými konfliktmi a podporuje dodržiavanie záväzkov Deklarácie bezpečných škôl v krajinách ako Ukrajina, Palestína, Mozambik, Niger, Južný Sudán, Kolumbia a ďalšie konfliktné oblasti.

V uplynulom roku EÚ investovala viac ako 162 miliónov eur do projektov vzdelávania v núdzových situáciách, ktoré poskytujú prístup k bezpečnému a kvalitnému vzdelaniu a psychosociálnej podpore.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie