Európska krajina vyhlásila humanitárnu krízu. Plyn jej dôjde za pár dní, Moldavsko viní Rusko z MANIPULÁCIE

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com/jcomp, fabrikasimf
Reklama

Separatistická proruská Podnesterská moldavská republika vyhlásila humanitárnu krízu. Zásoby plynu majú vydržať iba 24 dní, a to aj pri úsporných opatreniach. Moldavsko, na ktorého území leží tento medzinárodne neuznaný štát, obviňuje Rusko zo zámerného vyvolania krízy, ktorá má destabilizovať proeurópsku vládu v Kišiňove, informuje Nova

Energetická kríza prerástla do humanitárnej

Podnestersko, medzinárodne neuznaná proruská republika na východe Moldavska, sa ocitlo v situácii, ktorú tamojšia vláda označuje za humanitárnu katastrofu. Vicepremiér Sergej Obolonik na zasadnutí vlády uviedol, že dôvodom je zastavenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu. Aj pri najprísnejších úsporných opatreniach odhadujú, že zásoby plynu postačia maximálne na 24 dní.

 

Gazprom odmieta alternatívy, Moldavsko oponuje

Dodávky plynu by bolo možné technicky zabezpečiť cez južnú trasu, no ruský energetický gigant Gazprom to odmieta. Tvrdí, že Moldavsko, cez ktoré vedie toto potrubie, má nesplatený dlh za predchádzajúce dodávky. Moldavská vláda však tieto tvrdenia označuje za nepodložené a tvrdí, že suma je umelo nadhodnotená.

 

Zastavenie ekonomiky a zhoršenie životných podmienok

Podľa správy webu Politico sa situácia po zastavení dodávok plynu ešte viac zhoršila. Podnestersko je prakticky paralyzované: nefungujú továrne, ústredné kúrenie ani dodávky teplej vody. Výpadky elektriny a vody zasiahli aj bežných obyvateľov. Napriek tejto kríze separatistická vláda údajne odmieta pomoc z Moldavska.

Rusko pod paľbou kritiky

Moldavský premiér verejne obvinil Moskvu, že úmyselne vyvoláva krízu v Podnestersku s cieľom destabilizovať proeurópsku vládu v Kišiňove. Moldavsko má možnosť zabezpečiť dodávky plynu cez susedné Rumunsko, no problémom je fakt, že značná časť elektrickej energie krajiny pochádza práve z Podnesterska. V prípade zhoršenia situácie by tak mohlo dôjsť k energetickým problémom aj na moldavskej strane.

Historický kontext konfliktu

Podnestersko sa od Moldavska odtrhlo začiatkom 90. rokov počas rozpadu Sovietskeho zväzu. Väčšinu obyvateľstva tvoria ľudia ruského a ukrajinského pôvodu, pričom Rusko si v regióne udržuje silný vplyv. Na území Podnesterska pôsobí aj niekoľko stoviek ruských vojakov, čo dlhodobo zvyšuje napätie medzi Moskvou a Kišiňovom.

 

Následky pre región

Aktuálna humanitárna kríza v Podnestersku odhaľuje krehkosť vzťahov a závislosť regiónu od dodávok energií. Situácia môže mať ďalekosiahle dôsledky nielen pre Moldavsko, ale aj pre širší geopolitický kontext, keďže sa deje na pozadí pretrvávajúceho rusko-ukrajinského konfliktu.

Podnesterská kríza poukazuje na dôležitosť diverzifikácie energetických zdrojov a riešenia dlhodobých konfliktov. Ak nedôjde k rýchlemu riešeniu, humanitárna situácia v Podnestersku sa môže ešte viac prehĺbiť, čo ohrozí nielen obyvateľov regiónu, ale aj stabilitu celého Moldavska.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia