Teplý rok 2024 zrýchlil topenie ľadovcov. Podľa údajov európskeho monitorovacieho systému Copernicus bol najteplejším v histórii meraní v Európe. V dôsledku toho sa švédske a nórske ľadovce stenčili zhruba o 1,8 metra – čo je radikálny nadpriemer.
Vedci upozorňujú, že ak sa tento trend nezastaví, viaceré ľadovce v týchto európskych krajinách môžu do niekoľkých desaťročí celkom zmiznúť, informujú Euronews.
„Bol som zúfalý, keď som to videl“
„Keď sme v auguste prišli ku Kårsaglaciärenu, celý jeho čelný úsek už neexistoval. Mal som stiahnutý žalúdok a slzy v očiach. Ako to mohlo zmiznúť tak rýchlo?“ spomína švédsky glaciológ Erik Huss.
Ľadovce nie sú len vizuálnym symbolom prírody – poskytujú vodu, energiu a podporujú celú horskú ekológiu. Ich strata by znamenala nielen environmentálnu, ale aj spoločenskú katastrofu.
Falošná nádej snehovej zimy
Hoci aktuálnu sezónu sprevádzali silné snehové zrážky, experti upozorňujú, že nejde o signál stabilizácie. „Najdôležitejšie je nepodľahnúť ilúzii, že máme vyhraté,“ upozorňuje profesorka Nina Kirchner. „V dlhodobom horizonte tento sneh nič nezmení. Ľadovce v Švédsku budú aj tak ustupovať.“
4 z 5 švédskych ľadovcov zmiznú
Podľa odhadov Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) zanikne do roku 2100 až 80 % švédskych ľadovcov, ak sa nezníži tempo otepľovania. A to bude mať globálne dôsledky – na dostupnosť vody, migráciu obyvateľstva, i stabilitu celých ekosystémov.
Topenie ohrozuje celý svet
Tento fenomén nie je obmedzený len na sever Európy. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie pochádza až 70 % sladkej vody na planéte z ľadovcov a snehu.
Glaciálne masívy zadržiavajú viac ako 170-tisíc kubických kilometrov vody. Ich miznutie znamená nielen stratu zásob pitnej vody, ale aj ohrozenie poľnohospodárstva, energetiky a priemyslu.
Strácame s nimi „archívy“ planéty
Ľadovce sú zároveň jedinečnými historickými záznamami – v ich vrstvenej štruktúre sa uchovávajú údaje o klimatických zmenách, výkyvoch atmosféry i ľudskej činnosti. Ak sa roztopia, prídeme o tieto prírodné archívy navždy.
Kde všade sa topia ľadovce?
Okrem Škandinávie zaznamenali vedci dramatické úbytky aj v Alpách, Himalájach, Andách, Grónsku a na Aljaške.
Napríklad vo Švajčiarsku ľadovce stratili za posledné dva roky 10 % svojho objemu.
V Himalájach sa niektoré oblasti otepľujú až dvakrát rýchlejšie než globálny priemer a podľa štúdií už stratili viac ako 40 % ľadu od roku 2000.
V Grónsku sa roztápa až 270 miliárd ton ľadu ročne, čo výrazne prispieva k zvyšovaniu hladiny svetových oceánov.