Európu zasiahli NIČIVÉ POŽIARE, obľúbené DOVOLENKOVÉ DESTINÁCIE ostali v PLAMEŇOCH (FOTO a VIDEO)

požiar európa
Na snímkach požiare, ktoré sužujú Európu. Zdroj: TASR/AP
Reklama

Extrémne horúčavy a silný vietor rozosievajú po Európe ničivé požiare. Tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy, desiatky utrpeli zranenia a krajiny ako Španielsko, Francúzsko či Grécko bojujú s najhoršou vlnou požiarov tohto leta.

Najdramatickejšia situácia sa odohráva na severovýchode Španielska v provincii Tarragona. Tamojšie úrady vyzvali viac ako 18-tisíc obyvateľov, aby ostali vo svojich domovoch, kým desiatky ďalších museli byť evakuované. Požiar, ktorý prepukol v pondelok nadránom pri obci Pauls, už zničil takmer 3 000 hektárov vegetácie.

Zásahy hasičov podľa Independent komplikujú silný vietor a náročný horský terén. V regióne Katalánsko, kde sa Tarragona nachádza, si samostatný požiar 1. júla vyžiadal dve obete.

Francúzsko: Plamene ohrozili Marseille aj Narbonne

Na juhu Francúzska vypukol rozsiahly požiar, ktorý sa priblížil až k predmestiam Marseille. Zranenia utrpelo viac ako 110 ľudí a najmenej 10 domov bolo zničených. Miestne úrady varujú, že hoci je požiar dočasne pod kontrolou, nepriaznivé poveternostné podmienky môžu situáciu znova zhoršiť.

„Nie je to ešte za nami. Počasie nás znepokojuje,“ uviedla predsedníčka regionálnej rady Martine Vassal pre televíziu BFM. Príčinou požiaru bolo podľa úradov auto, ktoré začalo horieť pri diaľnici.

Ďalší požiar vypukol neďaleko mesta Narbonne – ide o prvú veľkú lesnú katastrofu tohto leta vo Francúzsku, potvrdila vládna hovorkyňa Sophie Primas.

Požiar lesa vo francúzskom Marseille. Zdroj: X/@Top_Disaster

Grécko: Evakuácie tisícok turistov na Kréte a pri Aténach

Grécko zažíva jednu z najťažších sezón požiarov za posledné roky. Na ostrove Kréta muselo minulý týždeň opustiť hotely a pláže najmenej 5 000 turistov, keď sa rozsiahly požiar rozšíril cez lesy a olivové háje v okolí mesta Ierapetra na juhu ostrova.

Do akcie bolo nasadených 230 hasičov, 46 zásahových vozidiel a viaceré vrtuľníky. Oheň podporovaný vetrom s rýchlosťou až 80 km/h zasiahol oblasti ako Agia Fotia, kde zničil niekoľko domov. Minimálne štyria ľudia boli hospitalizovaní pre nadýchanie sa dymu.

Len týždeň predtým úrady evakuovali päť komunít južne od Atén, keď sa plamene nebezpečne priblížili k obývaným oblastiam. Teploty sa šplhali k hranici 40 °C a oheň šíril opäť silný vietor.

Ničivý požiar na Kréte. Zdroj: X/@Earth42morrow

Aj východné pobrežie Grécka zachvátil podľa Tovima rozsiahly lesný požiar, ktorý vypukol v stredu popoludní v prímorskom letovisku Oropos. Vďaka slabšiemu vetru sa situácia vo štvrtok 9. júla výrazne zlepšila, no oheň stále nie je úplne pod kontrolou. Hasiči aj dobrovoľníci pokračujú v náročnom boji v horskom teréne.

Oheň sa rozšíril najmä do ťažko prístupných horských oblastí, kde sa nachádzajú husté a nedotknuté borovicové porasty. Práve tam vznikajú opakované ohniská a menšie výbuchy plameňov, ktoré komplikujú hasenie. Napriek tomu sa hasičom podarilo dosiahnuť čiastočné zvládnutie požiaru – za čo vďačia najmä oslabenému vetru, ktorý predtým rozfúkaval plamene.

Na mieste zasahuje viac ako 210 profesionálnych hasičov, doplnených o 11 špecializovaných jednotiek na lesné požiare a 51 hasičských áut. Do akcie bolo nasadených aj 20 lietadiel, ktoré hasili z výšky, a ťažká technika a cisterny, ktoré poskytla grécka armáda a región Attika. Dobrovoľníci a občianske iniciatívy zároveň poskytujú ďalšiu podporu – od zásobovania vodou až po koordináciu dopravy a evakuácie.

Na snímke lietadlo hasí požiar v gréckom meste Rafina vo štvrtok 3. júla 2025. Pre rozsiahle požiare na juhu Grécka a v západnom Turecku museli tamojšie úrady evakuovať stovky ľudí. V tureckej provincii Izmir si lesné požiare vo štvrtok vyžiadali dve obete, informovala v noci na piatok agentúra AFP. Zdroj: TASR/AP

Horúčavy paralyzujú krajiny, uzavreli aj Akropolu

Pretrvávajúca vlna extrémnych horúčav si vynútila aj čiastočné uzavretie Akropoly v Aténach. Grécke úrady tým chránia zdravie návštevníkov aj pracovníkov v archeologickej lokalite.

Podľa odborníkov sa sezóna lesných požiarov v roku 2025 začala skôr a s väčšou intenzitou než v predchádzajúcich rokoch. V kombinácii so suchom, horúčavami a vetrom ide o nebezpečný mix, ktorý ohrozuje nielen životné prostredie, ale aj ľudské životy. Európa tak čelí novej realite, kde sú extrémne výkyvy počasia čoraz častejšie a ničivejšie.

Dym stúpa na oblohu pri východe slnka počas lesného požiaru a vegetácie v nemeckom meste Gohrischheide 4. júla 2025. Hasiči vo viacerých oblastiach na východe Nemecka aj v priebehu štvrtka bojovali s požiarmi. Úrady vyhlásili stav núdze v štyroch okresoch, informuje TASR podľa správy agentúry DPA. Zdroj: TASR/AP

Európa horí: Vlna horúčav zasiahla kontinent, teploty lámu rekordy

Namiesto príjemného letného počasia čelí Európa extrémnemu teplu. Vlna horúčav sa šíri naprieč celým kontinentom – od Francúzska až po Turecko. Meteorológovia varujú podľa Prestigeonline pred teplotami, ktoré sú o 5 až 10 °C vyššie než býva zvykom. S tým prichádzajú aj výstrahy, obmedzenia, zatvorené školy a výpadky dopravy. Plánujete dovolenku v niektorej z európskych krajín? Pozrite si, ako sú na tom najviac zasiahnuté regióny.

  • Francúzsko: Francúzske úrady vydali červený stupeň výstrahy, v dôsledku čoho asi 20 škôl prerušilo alebo obmedzilo výučbu. V hlavnom meste rozmiestnili ochladzovacie stanice pri rieke Seina, aby pomohli obyvateľom zvládnuť horúčavy. V južnom regióne Aude vypukli rozsiahle lesné požiare.
  • Turecko: V juhovýchodnej časti Turecka, predovšetkým v okolí letoviska Izmir, vypukli rozsiahle požiare spôsobené extrémnym teplom. Dočasne bolo uzavreté miestne letisko a úrady evakuovali viac ako 50 000 ľudí, z toho 42 000 priamo z Izmiru.
  • Portugalsko: V Portugalsku platí červená výstraha pred teplom až v 7 z 18 okresov. Úrady vyzývajú obyvateľov aj turistov na opatrnosť a vyhýbanie sa pobytu na slnku počas najteplejších hodín dňa.
  • Španielsko: Španielsko zaznamenalo svoj najhorúcejší jún v histórii. V meste El Granado v Andalúzii teplota dosiahla 46 °C, v obci Mora dokonca 46,6 °C. Doterajší júnový rekord pochádzal zo Sevilly (45,2 °C) z roku 1965.
  • Taliansko: Ministerstvo zdravotníctva v Taliansku vydalo červený stupeň výstrahy pre 21 z 27 miest, vrátane Ríma a Milána. Regióny Toskánsko, Sicília a Ligúria prijali opatrenia na zákaz práce vonku medzi 11:00 a 18:00. V Toskánsku vzrástol počet hospitalizácií o 20 % v dôsledku tepla.
  • Nemecko: V Nemecku meteorológovia hlásia teploty až 38 °C, v južnej časti krajiny dokonca 39 °C. Extrémne teplo spôsobuje pokles vodnej hladiny Rýna, čo môže ovplyvniť riečnu dopravu aj zásobovanie.
  • Spojené kráľovstvo: Anglicko vydalo oranžové zdravotné výstrahy pre oblasti Yorkshire, East Midlands, West Midlands, Londýn a južné regióny krajiny. Očakáva sa, že teplota dosiahne až 34–35 °C, čo by bol najvyšší údaj v tomto roku.

Tohtoročné leto v Európe neponúka len pohodu pri mori, ale aj riziká spojené s extrémnymi horúčavami, požiarmi a výpadkami služieb. Než sa vyberiete na dovolenku, odporúča sa sledovať lokálne výstrahy a odporúčania úradov, zabezpečiť si dostatok vody, ochranu pred slnkom a prispôsobiť plánované aktivity podmienkam.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia