Kráľovná Alžbeta II. sa pobrala na večnosť pred dvomi rokmi v septembri. O príčinách jej úmrtia sa dlho špekulovalo, teraz však expremiér Boris Johnson pravdepodobne povedal viac, než mu protokol dovoľuje.
Bývalý britský premiér Boris Johnson spôsobil kontroverziu porušením kráľovského protokolu. Vo svojich najnovších memoároch mal prezradiť príčinu úmrtia aj to, čím kráľovná Alžbeta II. trpela pred smrťou.
V knihe, ktorá sa dostane na pulty 10. októbra a ktorá bola tento týždeň publikovaná v novinách Daily Mail – pre ktoré píše aj Johnson – pripomenul posledné dni panovníčky v Balmoral v Škótsku.
Johnson formálne odstúpil len dva dni pred smrťou Alžbety II. v septembri 2022 a v nasledujúcich rokoch sa zúrivo špekulovalo o tom, ako presne zomrela. Informáciu priniesol portál CNN.
„Rok alebo viac som vedel, že má formu rakoviny kostí a jej lekári sa obávali, že kedykoľvek môže dôjsť k prudkému poklesu,“ napísal v úryvku.
Johnsonov príspevok je prvým verejným výstupom bývalého vysokého vládneho predstaviteľa o príčinách kráľovninej smrti. V jej úmrtnom liste sa uvádza ako príčina smrti „staroba“.
Johnson nie je prvým premiérom, ktorý v autobiografii spomína na svoj život, čas v úrade a interakcie so zosnulou kráľovnou. Bývalí britskí lídri Tony Blair, Gordon Brown a David Cameron tak urobili, ale len vo všeobecnosti a bez mnohých konkrétnych detailov na rozdiel od Johnsona.
Buckinghamský palác má zásadu nekomentovať vydané knihy o kráľovskej rodine a ako taký nepotvrdil ani nevyvrátil Johnsonove tvrdenia.
Johnson, ktorý bol premiérom v rokoch 2019 až 2022, si spomína na cestu do kráľovskej rezidencie Balmoral. Po príchode si pamätá, ako ho privítal súkromný tajomník kráľovnej Edward Young, ktorý mu naznačil, že sa počas leta výrazne zhoršil zdravotný stav Alžbety II..
Pri spomienke na to, keď spolu pár sedel v salóne kráľovnej, Johnson povedal, že rozumie Youngovmu varovaniu. „Vyzerala bledá a zhrbenejšia a na rukách a zápästiach mala tmavé modriny, pravdepodobne od kvapiek alebo injekcií,“ napísal.
„Ale jej myseľ – ako povedal aj Edward – jej choroba úplne nepoškodila a z času na čas v našom rozhovore stále žiarila tým veľkým bielym úsmevom v jeho náhlej kráse, ktorá zdvihla náladu.“
Johnson opísal týždenné premiérové audiencie u panovníčky ako „privilégium“ a „balzam“. „Vyžarovala z nej taká etika služby, trpezlivosti a vodcovstva, že ste naozaj cítili, že v prípade potreby by ste pre ňu zomreli,“ pokračoval.
„Pre niektorých ľudí to môže znieť barbarsky (a pre mnohých ďalších je to úplne zrejmé), ale táto lojalita, akokoľvek primitívna, je stále jadrom nášho systému. Potrebujete niekoho milého a múdreho, ktorý by bol nad politikou a zosobnil to, čo je na našej krajine dobré. Túto prácu zvládla bravúrne.“
Zosnulá kráľovná nikdy nezverejnila súkromné zdravotné údaje. Pomocníci v kráľovskej domácnosti stále tvrdia, že členovia rodiny majú rovnaké právo na lekárske súkromie ako ktokoľvek iný.
Kráľ Karol III. a princezná Kate z Walesu sa tomuto trendu postavili a boli otvorenejší, pokiaľ ide o ich zdravie. Obaja zdieľali podrobnosti o svojich vlastných diagnózach rakoviny a uzdravení.
V oboch prípadoch sa však rozhodli neprezradiť špecifickú formu rakoviny, s ktorou každý z nich bojoval. Keď choroby porazili, asistenti povedali, že sa chcú podeliť o svoje skúsenosti, aby zvýšili povedomie o tejto chorobe.