V Nemecku sa začína hovoriť o revolučnej myšlienke, ktorá by mohla ovplyvniť aj smerovanie dôchodkových systémov v iných krajinách. Jednoducho, aj solidarita má svoje hranice a bohatší by mali byť solidárnejší s chudobnejšími aj v prípade seniorov.
Ekonomickí experti z prestížneho Nemeckého inštitútu pre hospodársky výskum (DIW) prišli s návrhom zaviesť špeciálnu daň pre bohatších dôchodcov narodených medzi rokmi 1946 a 1964, teda pre takzvaných „baby boomerov“. Títo penzisti by podľa odborníkov mali prispieť na stabilizáciu systému, ktorý čelí čoraz väčšiemu demografickému tlaku.
Táto generácia predstavuje silné povojnové ročníky, ktoré dnes hromadne vstupujú do dôchodku. Ako uviedli openiazoch.sk, v krajinách ako Nemecko, Slovensko či Česko funguje dôchodkový systém na princípe solidarity – teda súčasne pracujúci financujú penzie aktuálnych dôchodcov. Práve preto je odchod veľkého množstva ľudí z trhu práce takou záťažou.
Návrh DIW stojí na viacerých zásadných bodoch:
- Nová daň by bola uvalená len na dôchodcov s vyššími príjmami.
- Výnos z tejto dane by smeroval do osobitného fondu, nie do štátneho rozpočtu.
- Peniaze by mohli byť použité výlučne na podporu dôchodkového systému.
Overený koncept po novom
Navrhovaný príspevok nesie názov „boomer-soli“, čím nadväzuje na staršiu „solidárnu daň“, ktorá bola zavedená po zjednotení Nemecka a pomáhala financovať rozvoj bývalých východných krajín. Odborníci tvrdia, že podobný mechanizmus by mohol fungovať aj dnes – tentoraz v prospech mladších generácií, ktoré by inak niesli plnú záťaž starnúcej populácie.
Podľa DIW je neudržateľné, aby všetky budúce reformy opäť dopadli len na mladých. Títo experti volajú po odvážnych krokoch a pripomínajú, že ani dobre situovaní dôchodcovia by zavedením jedného dodatočného odvodu výrazne neutrpeli. Navyše by to mohlo viesť k väčšej spravodlivosti naprieč generáciami.