Stredomorie čelí v týchto dňoch bezprecedentnej vlne horúčav, ktorá spolu so suchom a silným vetrom vyústila do desiatok ničivých požiarov. Postihnuté sú viaceré krajiny, pričom Grécko, Cyprus a Turecko hlásia dramatické škody, evakuácie a, žiaľ, aj obete na životoch.
Grécke úrady v sobotu vyhlásili najvyšší stupeň výstrahy pred lesnými požiarmi. V regiónoch ako Atika, Eubója či Kythéra sa situácia zhoršila natoľko, že museli byť evakuované celé obce.
Jedno z najvážnejších ohnísk vypuklo v obci Drosopigi, iba 30 kilometrov od Atén. Hasiči tu zasahovali pri požiaroch, ktoré zasiahli obytné domy aj priemyselné objekty s nebezpečnými látkami. Výbuchy zaznamenané v oblasti len podčiarkli dramatickosť situácie. Do zásahu bolo nasadených 65 hasičov, desiatky vozidiel, vrtuľníky a hasičské lietadlá. Informuje portál iMeteo a Čas.
Na ostrove Eubója bojovalo s plameňmi vyše sto hasičov za pomoci siedmich vrtuľníkov a šiestich lietadiel. Silný vietor však komplikoval ich úsilie a dvaja z nich utrpeli zranenia. V Kythére sa požiar začal šíriť v sobotu dopoludnia a úrady nariadili evakuáciu viacerých dedín, pretože vietor rýchlo rozfúkal oheň po okolí.
Teplota sa v sobotu v niektorých častiach krajiny vyšplhala až na 45,2 °C, čo je jedna z najvyšších hodnôt zaznamenaných v histórii. Odborníci varujú, že extrémne podmienky potrvajú minimálne do pondelka.
Cyprus hlási obete, zničené lesy a zúfalý boj s vetrom
Aj Cyprus sa v uplynulých dňoch ocitol v centre požiarovej krízy. V stredu popoludní vypukol lesný požiar severne od mesta Limassol, v oblasti známej vinárskou produkciou. Vietor a horúčava spôsobili rýchle rozšírenie ohňa, ktorý do štvrtka rána pohltil desiatky kilometrov štvorcových.
Tragédiou skončil zásah pri požiari v blízkosti pohoria Troodos. Polícia našla v zhorenom aute dve obete. Požiar zničil vyše 120 km² lesov a polí a poškodil viacero obydlí. Niekoľko dedín muselo byť evakuovaných, desiatky ľudí prišli o strechu nad hlavou.
Cyprus reagoval rýchlo – vyzval k opusteniu všetkých kempov v oblasti Troodos a požiadal o medzinárodnú pomoc. Tú poskytli krajiny ako Grécko, Egypt, Španielsko, Izrael, Jordánsko, Libanon a členovia EÚ. Pomoc prichádza vo forme hasičských lietadiel a záchranných tímov.
Prezident Nikos Christodoulidis označil situáciu za bezprecedentnú a zdôraznil, že podobné peklo ostrov ešte nezažil. Obavy z ďalšieho vývoja zvyšuje aj extrémne sucho – najväčšia vodná nádrž na Cypre, Kouris, je naplnená len na 15,5 %, čo predstavuje vážne ohrozenie zásobovania.
Tragické straty a vyzýva na ostražitosť v Turecku
Zložité podmienky neobišli ani Turecko. V provincii Eskişehir prišiel v stredu o život najmenej desiatich ľudí – päť pracovníkov lesnej správy a rovnaký počet záchranárov z organizácie AKUT. Prudká zmena smeru vetra v priebehu zásahu spôsobila, že boli obkľúčení plameňmi a nemali možnosť úniku.
Ďalších 14 osôb muselo byť hospitalizovaných. Minister lesného hospodárstva İbrahim Yumaklı upozornil na veľmi nebezpečné a nepredvídateľné podmienky. Obyvateľom odporučil, aby boli v maximálnej pohotovosti, keďže horúčavy a vietor sa majú ďalej zintenzívňovať.
Turecko zápasí s požiarmi od konca júna a situácia sa každým dňom zhoršuje. V provincii Izmir už začiatkom mesiaca požiar pripravil o život troch ľudí vrátane staršieho muža.
Klimatická kríza sa prejavuje naplno
Vedci upozorňujú, že región Stredomoria sa čoraz viac stáva „ohniskom požiarov“ v dôsledku meniaceho sa klimatického režimu. Vysoké teploty, dlhodobé suchá a časté veterné výkyvy vytvárajú podmienky na rýchle a ničivé šírenie plameňov.
Záchranné zložky všetkých zasiahnutých krajín pracujú na hranici možností, pričom prioritou zostáva záchrana ľudských životov a minimalizácia škôd. Úrady vyzývajú obyvateľov aj turistov, aby sa vyhýbali rizikovým oblastiam a striktne dodržiavali bezpečnostné pokyny.