Vedci varujú, že do konca storočia by mohli extrémne teploty spôsobiť až 2,3 milióna úmrtí v Európe nad súčasnú úroveň. Najviac ohrozené by boli krajiny Stredomoria a strednej Európy.
Príčinou majú byť vysoké teploty
Do konca storočia by mohli extrémne teploty v Európe spôsobiť až o 2,3 milióna viac úmrtí, čo je približne rovnaký počet, aký si v súčasnosti vyžiadajú za 5,5 roka. Vyplýva to zo štúdie London School of Hygiene and Tropical Medicine publikovanej v časopise Nature, podľa ktorej budú za väčšinu týchto úmrtí zodpovedné vysoké teploty.
Vedci skúmali teplotné trendy v 854 husto obývaných oblastiach v 30 európskych krajinách. Najvýraznejší nárast úmrtí očakávajú v stredomorských regiónoch, no výrazné dopady predpokladajú aj v strednej Európe.
Podľa odborníkov bude rozsah strát na životoch závisieť od tempa globálneho otepľovania, ktoré považujú za hlavný faktor tohto problému. Naopak, v niektorých oblastiach, ako Spojené kráľovstvo, Škandinávia a pobaltské štáty, by sa mohol počet úmrtí znížiť v dôsledku menej častých extrémnych mrazov.
Podľa vedcov príde obrovská zmena
V súčasnosti zomiera na následky nízkych teplôt približne desaťnásobne viac ľudí ako v dôsledku horúčav. Tento pomer sa však v budúcnosti pravdepodobne výrazne zmení.
„V Nórsku by mohol nastať mierny pozitívny efekt, no ten úplne preváži dramatický nárast úmrtí v južných krajinách,“ uviedol pre The Guardian Pierre Masselot, jeden z autorov štúdie.
Vedci zároveň upozorňujú, že veľkej časti týchto úmrtí by bolo možné predísť, ak by sa urýchlene prijali účinné opatrenia, najmä zníženie emisií oxidu uhličitého.