V posledných mesiacoch uvoľnili funkcie AI zamerané na tvorcov obsahu aj ďalšie platformy, napríklad nástroj SnapChat na generovanie videí s umelou inteligenciou.
Sociálne siete by sa mali podľa vedenia spoločnosti Meta stať živšími vďaka „neživým používateľom“. Avatary generované umelou inteligenciou majú zvýšiť mieru toho, ako sa ľudskí používatelia zapájajú napríklad do diskusií.
Po búrlivých reakciách na sociálnych sieťach sa ukázalo, že Facebook aj Instagram už predtým s týmito technológiami experimentovali, píše ČT24.
Interakcia s bežnými ľuďmi
Spoločnosť Meta sa v decembri rozhodla, že v rámci zavádzania produktov s umelou inteligenciou začne na Facebooku produkovať profily a postavy generované umelou inteligenciou (AI). Tie majú zvýšiť mieru toho, ako sa ľudskí používatelia zapájajú do diskusií a ďalších aktivít na platforme.
Denníku Financial Times (FT) to potvrdil viceprezident spoločnosti Meta pre umelé inteligencie Connor Hayes. Postavičky s umelou inteligenciou majú vytvárať sami používatelia prostredníctvom štúdia umelej inteligencie spoločnosti Meta.
Cieľom je, aby boli takmer nerozoznateľné od živých ľudí a aby sa s nimi dalo viesť komunikáciu podobne ako s bežnými ľuďmi.
„Očakávame, že tieto AI budú časom existovať na našich platformách podobným spôsobom ako normálne účty,“ uviedol Hayes. „Budú mať životopisy a profilové obrázky a budú môcť generovať a zdieľať obsah poháňaný AI na platforme Facebook. Tam to všetko uvidíte,“ dodal.
Prakticky identickú víziu predostrel nedávno investorom Mety aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg. „Myslím, že pridáme úplne novú kategóriu obsahu, čo je obsah generovaný umelou inteligenciou alebo zhrnutý umelou inteligenciou alebo druh existujúceho obsahu nejakým spôsobom spojeného umelou inteligenciou,“ vysvetlil.
„A myslím si, že to bude jednoducho veľmi vzrušujúce, pre Facebook a Instagram a možno aj pre Threads alebo iné druhy feedov v priebehu času.“
Sociálnejšia sociálna sieť
Virtuálne postavy, ktoré vznikli za pomoci AI, nie sú na Facebooku ničím výnimočným a novým. Posledným rokom Meta do svojich produktov zapájala množstvo technológií založených na AI. Napríklad v lete minulého roka to vyvrcholilo tým, že vydala svoje AI štúdio, ktoré sa rýchlo stalo liahňou virtuálnych používateľov.
Podľa Hayesa sa táto služba môže pochváliť už stovkami tisíc používateľov umelej inteligencie. Podľa Mety je to ale iba zárodok niečoho oveľa väčšieho.
Prístup k AI Štúdiu, ktorý bol až doteraz obmedzený len pre Spojené štáty, by mal expandovať aj do ďalších krajín sveta. Prioritou spoločnosti v nasledujúcich dvoch rokoch sa podľa rozhovoru stane práve spolupráca s AI, ktorá by mala urobiť túto sociálnu sieť ešte „sociálnejšou“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)