Facebook sa VYKÚPIL. Za 8 miliárd sa VYHOL SÚDU o ZNEUŽITÍ dát!

Zdroj:X/NahBabyNah, Canva
Reklama

Mark Zuckerberg a členovia predstavenstva spoločnosti Meta sa dohodli na urovnaní masívneho súdneho sporu s akcionármi. Žaloba sa týkala opakovaných zlyhaní Facebooku pri ochrane súkromia používateľov a vyvrcholila škandálom Cambridge Analytica.

Vysokoprofilovaný súdny proces, ktorý sa len začal v štáte Delaware, sa skončil skôr, než sa stihol rozbehnúť. Právnici zastupujúci akcionárov oznámili vo štvrtok súdu, že dosiahli dohodu o mimosúdnom urovnaní. Hoci výška vyrovnania nebola zverejnená, pôvodná žaloba požadovala až 8 miliárd dolárov ako náhradu škody. Informuje portál CBS.

Spoločnosť Meta sa k samotnej dohode nevyjadrila, no pripomenula, že išlo o osobnú žalobu proti Zuckerbergovi a ďalším 10 členom vedenia – nie proti firme samotnej.

Obrovské zlyhanie dôvery a porušené záväzky

Akcionári v žalobe tvrdili, že najvyšší predstavitelia Facebooku roky ignorovali varovania a porušovali dohodu z roku 2012 so súdnym dohľadom Federálnej obchodnej komisie (FTC). Facebook sa vtedy zaviazal, že nebude bez súhlasu používateľov zbierať a zdieľať ich údaje – záväzok, ktorý podľa žaloby vedome porušoval.

Zlom prišiel v roku 2018, keď vyšlo najavo, že britská politicko-marketingová firma Cambridge Analytica nelegálne získala údaje desiatok miliónov používateľov Facebooku. Tie následne využila na cielenie politickej reklamy – napríklad počas kampane Donalda Trumpa v roku 2016.

Akcionári žiadali, aby 11 žalovaných osôb – vrátane Zuckerberga, spoluzakladateľa Netflixu Reeda Hastingsa či technologického investora Petera Thiela – uhradilo Mety viac ako 8 miliárd dolárov za právne výdavky a pokuty, ktoré musela firma zaplatiť kvôli škandálu. Jednou z nich bola aj rekordná pokuta 5 miliárd dolárov od FTC.

Vyhli sa výpovediam pod prísahou

Súčasťou pôvodného procesu mala byť výpoveď viacerých prominentných osobností. Podľa portálu BBC mala vypovedať napríklad aj bývalá prevádzková riaditeľka Meta Sheryl Sandberg či člen predstavenstva Marc Andreessen. Po dohode o urovnaní sa však všetci vyhli svedectvu pod prísahou.

Jedným z obžalovaných bol aj Jeffrey Zients, bývalý šéf kancelárie Bieleho domu prezidenta Joea Bidena, ktorý pôsobil v predstavenstve Meta od roku 2018. Vo svojej svedeckej výpovedi priznal, že pokuta od FTC bola „významná“, ale poprel, že by jej cieľom bolo ochrániť Zuckerberga pred právnymi následkami.

Podľa právnych expertov je uzavretie prípadu bez verejného súdu premrhanou príležitosťou pre spoločnosť, aby sa detailne pozrela do minulosti a poučila sa z vlastných zlyhaní. „Takéto súdne procesy môžu priniesť dôležité spoločenské poznatky – o tom, čo sa pokazilo, kto nesie zodpovednosť a ako systém zlyhal. Teraz sa tejto reflexie nedočkáme,“ uviedla profesorka práva Ann Liptonová z Coloradskej univerzity.

Meta tvrdí, že sa polepšila. Ale čo dôvera?

Hoci Meta – predtým známa ako Facebook – nebola priamym účastníkom tohto súdneho konania, spoločnosť zdôrazňuje, že od roku 2019 investovala miliardy do reforiem v oblasti ochrany súkromia. Okrem Facebooku pod ňu patrí aj Instagram a WhatsApp.

Dohodu o urovnaní mal pôvodne posúdiť sudkyňa Kathaleen McCormicková, ktorá sa v minulosti dostala do pozornosti verejnosti aj vďaka sporu s Elonom Muskom ohľadom jeho miliardového odmeňovacieho balíka. Teraz sa však spor o ochranu súkromia skončil rýchlejšie – bez vypočutia, bez rozhodnutia súdu a bez toho, aby sa verejnosť dozvedela všetky detaily.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia