Slovenských chovateľov a farmárov v posledných dňoch trápi epidémia slintačky a krívačky, ktorá sa na chovy na južnom Slovensku rozšírila z Maďarska. Na akútnu situáciu zareagovala aj vláda, ktorá na celom území Slovenska vyhlásila mimoriadnu situáciu.
Na hraniciach zase zaviedli prísne kontroly a dezinfikovanie nákladných áut. Budú môcť chovatelia očakávať kompenzáciu od štátu? A máme sa obávať zdraženiu a nedostatku hovädzieho mäsa v obchodoch? Na tieto aj ďalšie otázky v relácii Téma na TV Spark odpovedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).
Pôvod vírusu je známy, situácia je stále kritická
Po päťdesiatich rokoch sa na Slovensku objavilo nebezpečné vírusové ochorenie slintačky a krívačky, ktoré ohrozuje predovšetkým hospodárske zvieratá, ako sú kravy, ošípané a kozy. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v rozhovore potvrdil pôvod tohto vírusu: „Dnes už definitívne vieme, že ide o rovnaký typ vírusu, ktorý bol zaznamenaný 6. marca v Maďarsku.“
Najväčšou záhadou podľa ministra zostáva, ako sa vírus po tak dlhej dobe dostal do Európy: „Je to pre nás všetkých záhada, kde sa po 50 rokoch v tomto regióne Európy tento vírus vyskytol. Prebieha viacero vyšetrovaní, vrátane tých zo strany Európskej komisie.“
Aktuálny stav na Slovensku
Na Slovensku boli zatiaľ potvrdené štyri ohniska nákazy, všetky v okrese Dunajská Streda. „K dnešnému dňu nemáme hlásené žiadne ďalšie chovy s podozrením na nákazu,“ uviedol Takáč. Situácia sa však komplikuje novým ohniskom v Maďarsku, len 30 km od slovenských hraníc, kde bola potvrdená nákaza na veľkej mliečnej farme s 3000 dojnicami.
Reakcia vlády a EÚ
Vláda zaviedla rad opatrení na zabránenie šírenia nákazy:
- Vytvorenie reštrikčných zón (3 km a 10 km okolo ohniska)
- Zákaz premiestňovania zvierat v postihnutých oblastiach
- Zvýšené dezinfekčné opatrenia
- Inštalácia dekontaminačných brán na hraničných priechodoch
Takáč reagoval aj na kritiku opozície. „Nie je pravda, že by sme reagovali pomaly. Všetky naše kroky boli v súlade s odporúčaniami Európskej komisie. Jej zástupcovia potvrdili, že sme postupovali správne a boli prekvapení rýchlosťou našej reakcie.“
Utrpeli aj domáce chovy
Jedným z kľúčových problémov sú podľa ministra domáce chovy. „V domácich chovoch sa často nedodržiavajú základné hygienické opatrenia. Títo malí chovatelia môžu byť významnými šíriteľmi nákazy.“ V obci Baka boli kvôli nákaze utratené desiatky zvierat, vrátane domácich chovov. Ministerstvo preto pripravilo systém kompenzácií. „Chovatelia dostanú finančnú náhradu podľa trhovej ceny zvierat, a to aj v prípade tzv. čiernych chovov,“ vysvetlil Takáč a dodal: „Urobili sme výnimku a vyhlásili generálny pardon, aby sa ľudia bez obáv prihlásili.“
Dopady na potravinový trh a sebestačnosť
Napriek obavám minister ubezpečil, že potravinová sebestačnosť Slovenska nie je bezprostredne ohrozená. „V súčasnom stave nepocítime žiadny výrazný dopad. Máme dostatok všetkého. Keď zamedzíte vývoz mlieka, zistíte, že máme dokonca nadprodukciu.“ Varoval však, že ak by sa situácia u nás vyvinula ako tá v Anglicku v roku 2001, kedy museli utratiť 8 miliónov zvierat, mohlo by to spôsobiť vážne problémy.
Boj s dezinformáciami a konšpiráciami
Minister sa vyjadril aj k dezinformáciám, ktoré sa šíria v súvislosti s nákazou. „Museli sme žiadať o stiahnutie nepravdivých informácií, ako že ideme usmrcovať zvieratá v trojkilometrovom páse alebo že vírus je pomstou EÚ za naše postoje k vojne na Ukrajine. Toto sú nezodpovedné špekulácie.“ Zdôraznil, že vírus neohrozuje ľudí, ale no zároveň dodal, že ministerstvo varuje pred konzumáciou nepasterizovaného mlieka alebo nedostatočne tepelne spracovaného mäsa z postihnutých oblastí.
Budúce výzvy a systémové zmeny
Takáč priznal, že situácia odhalila nedostatky v systéme: „Zistili sme, že biosecurity v chovoch hovädzieho dobytka je na nižšej úrovni ako u ošípaných. Musíme to zmeniť.“ Otvoril aj tému výstavby ďalších kafilérií. „Máme len jednu kafilériu pri Žiline a jamu pri Leviciach. Táto situácia ukázala, že potrebujeme lepšiu kapacitu pre podobné krízové situácie,“ uzavrel.
Slovensko čelí po polstoročí výnimočnej veterinárnej kríze, ktorá testuje nielen schopnosti štátnych inštitúcií, ale aj zodpovednosť jednotlivých chovateľov. Napriek prvým pozitívnym hodnoteniam zo strany Európskej komisie zostáva podľa ministra Takáča veľa nezodpovedaných otázok o pôvode nákazy a dlhodobých riešeniach pre poľnohospodársky sektor.
Viac sa dozviete v relácii Téma