Farmári z juhu Slovenska protestovali v Bratislave: Žiadajú zastavenie utrácania zdravých zvierat (FOTO)

Na snímke protest proti zabíjaniu zdravých zvierat a bývalý minister životného prostredia József Nagy. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Reklama

Zhruba stovka farmárov, najmä z oblasti Dunajskej Stredy, vyjadrila v Bratislave nesúhlas s prísnymi opatreniami týkajúcimi sa slintačky a krívačky. Protestujú proti nariadeniu, podľa ktorého majú byť v trojkilometrovom okruhu utratené aj zdravé zvieratá. Vyzývajú vládu na prehodnotenie postupu a zavedenie karanténnych opatrení namiesto plošného zabíjania.

Farmári: Európska legislatíva to neprikazuje

Ako informuje agentúra TASR, farmári na proteste argumentovali tým, že európska legislatíva priamu likvidáciu zdravých zvierat v ohrozených oblastiach nevyžaduje. Podľa nich je možné namiesto utrácania zaviesť karanténne opatrenia a veterinárnu kontrolu. Vyzvali preto na okamžité zastavenie likvidácie zvierat.

KDH aj niektorí koaliční poslanci volajú po zmene

Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie sa k protestujúcim farmárom pridalo s kritikou súčasného postupu. Manažovanie situácie označilo za neadekvátne a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča vyzvalo, aby odvolal riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Zmiernenie opatrení požadovali už vo štvrtok (27. marca) aj niektorí predstavitelia koalície.

Európska komisia: Nie kvôli EÚ, ale kvôli riziku

Téma likvidácie zdravých zvierat neunikla ani pozornosti Európskej komisie. Jej hovorkyňa pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová vysvetlila, že Brusel nariadenie neprikazuje. Problém je však vysoká nákazlivosť vírusu SLAK.

„Utratiť zvieratá na postihnutých farmách je, bohužiaľ, jediný spôsob, ako predísť tomu, aby sa slintačka a krívačka rozšírili po celom Slovensku alebo po ďalších európskych krajinách,“ uviedla Hrnčířová.

Galéria

SPPK: Každé zviera je príbeh, no riziko je príliš veľké

Aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje prísne opatrenia. Podľa jej predstaviteľov je síce utrácanie zvierat bolestivé a citlivo vnímané farmármi, no ide o nevyhnutné opatrenie na zabránenie masívneho šírenia nákazy.

„Je nám nesmierne ľúto každej jednej utratenej dojnice, ošípanej, kozy a ovce. Poľnohospodári sú citovo spätí s dobytkom, o ktorý sa roky starajú. Každé jedno zviera, ktoré sa v týchto dňoch musí utratiť, predstavuje pre nich chovateľský príbeh, obzvlášť u malých farmárov. Pokiaľ si ale nechceme zavliecť nákazu do veľkých chovov, kde bežne mlieko produkuje tisíc aj viac dojníc, a kde tieto zvieratá zabezpečujú gro produkcie mlieka v krajine, nemáme inú možnosť,“ uviedol prvý podpredseda SPPK Emil Macho.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova