Jediný rebel bez odmeny. Funkciu odmietol, kritiku si neodpustil. Ostatní traja – Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Roman Malatinec – už prijali posty, ktoré ich posunuli bližšie k výkonnej moci. Ferenčák však zostal verný pôvodnému postoju a dnes deklaruje: „Nešiel som do politiky kvôli funkciám.“
V relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark sa predstavil poslanec NR SR a primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Je jediným zo štvorice tzv. „rebelujúcich“ poslancov strany Hlas-SD, ktorý sa nerozhodol vstúpiť do vládnych štruktúr výmenou za politickú funkciu.
Funkcia? Odmietol som, aj keď bola na stole
V rozhovore priznal, že aj jemu bola ponúknutá možnosť postu – konkrétne funkcia ministra investícií a regionálneho rozvoja. Tú však jednoznačne odmietol. „Jednoducho buď ju chcem, alebo nechcem. A keď ju chcem, tak ju prijmem. A ak ju nechcem, tak ju odmietnem, čo sa stalo v mojom prípade. Ja som ju radikálne niekoľkokrát odmietal,“ uviedol.
Svoj postoj vysvetlil hodnotovo – podľa neho by výmena podpory vláde za miesto vo výkone moci znamenala zradu voči voličom. Navyše, ako predseda výboru pre európske záležitosti sa ostro postavil proti snahám oslabiť tento výbor cez pozmeňujúci návrh poslanca Glucka. Vďaka jeho postoju sa táto zmena napokon nestane realitou – návrh má byť vo štvrtok definitívne stiahnutý.
Z Hlasu neodchádza, ale kritizuje
Ferenčák zostáva členom Hlasu a aj jeho predsedníctva, no zároveň priznáva, že nie so všetkým vo vnútri strany súhlasí. „Potrebujeme sa vrátiť k hodnotám, na ktorých bol Hlas založený. Mám tú víziu v rámci strany, aby sme sa vrátili k tým základom, čo sme deklarovali občanom a aby sme to aj napĺňali,“ povedal. Kriticky sa postavil aj ku „kopírovaniu politiky Smeru“ a vyzval na väčšiu autonómiu Hlasu: „Ľudia si vždy radšej vyberú originál než kópiu.“
V relácii sa vyjadroval aj k udalostiam spojeným s voľbou nového predsedu parlamentu. Relácia sa nahrávala ráno, ešte pred voľbou, ktorá prebehla v poobedňajších hodinách. Richard Raši, Ferenčákov dlhoročný stranícky kolega, získal v tajnej voľbe podporu všetkých 79 poslancov. V relácii však kritizoval spôsob, akým niektoré strany v parlamente tajné voľby kontrolujú – napríklad fotografovaním hlasovacích lístkov. „Tajná voľba má byť tajná. Ak chceme kontrolu, zmeňme to na verejnú voľbu,“ vyhlásil.
Koalícia je podľa neho stabilná – zatiaľ
Napriek kritike niektorých zákonov, ktoré prichádzajú najmä zo strany SNS či Smeru, Ferenčák zatiaľ koaličnú stabilitu nespochybňuje. Upozornil však, že zákony mimo programového vyhlásenia vlády by nemali byť predkladané bez dohody všetkých koaličných strán. Ako príklad uviedol pripravovanú zmenu zákona o mimovládnych organizáciách, voči ktorej má zásadné výhrady: „Nemôžeme trestať 60-tisíc organizácií kvôli pár výnimkám.“
V politike zostáva, o ďalšej kandidatúre zatiaľ nehovorí
Na otázku, či sa bude opäť uchádzať o post primátora Kežmarku, odpovedal vyhýbavo. Rozhodnúť sa plánuje neskôr, po zhodnotení situácie. Zatiaľ sa naplno venuje projektom v meste – len tento rok ich má Kežmarok rozbehnutých viac než 16.
Ferenčák sa momentálne v relácii prezentoval ako politik, ktorý odmieta politický cynizmus výmeny postoja za posty. Jeho postoj k európskej orientácii Slovenska, sociálnym otázkam a vnútrostraníckej lojalite môže osloviť voličov, ktorí v politike stále hľadajú zásadovosť. Uvidíme však, ako sa bude jeho politická kariéra vyvíjať ďalej.