Na pripomenutie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie vyčlenila vláda 750-tisíc eur, čo je o tretinu viac ako pred rokom. K hlavnému pódiu mali prístup výlučne politici a pozvaní hostia. Slávnosť uzatvorila štátna hymna v úprave hudobníka Oskara Rózsu.
Po roku sa opäť na Devíne stretli najvyšší predstavitelia štátu. Na mieste, ktoré v minulosti ležalo na hranici medzi Západom a Východom, predseda vlády Robert Fico varoval pred obnovením železnej opony, uvádzajú Aktuality. Kritizoval západné krajiny za to, že podľa neho Slovensku neumožňujú otvorene hovoriť o potrebe mieru na Ukrajine a apeloval na zmenu ústavy.
„Každý, čo vyjadrí pochopenie pre dianie za oponou, je obviňovaný zo zrady európskych hodnôt,” uviedol Fico a poukázal na to, že Slovensko sa opäť nachádza na historickej križovatke. „Staré ideologické dogmy, s tým a s tým na večné časy a byrokratické dogmy sa menia za pochodu a priamo pred našimi očami. Nie všetky zmeny sú pozitívne,“ pokračoval. „Z medzinárodného práva sa stal iba súbor účelovo využívaných pravidiel v prospech veľkých a silných a očakávaním poslušnosti menších a slabých. Naši oponenti sa na všetkých frontoch pustia do každého, kto si dovolí postaviť otázku o našom osude v tomto premenlivom svete,” uzavrel premiér.
Čoraz častejšie sa z úst predstaviteľov koalície ozýva volanie po revízii slovenského členstva v medzinárodných organizáciách. Predseda SNS Andrej Danko v máji vo videu pred parlamentom vyhlásil: „Ja si myslím, že prichádza čas, keď budeme musieť z Európskej únie odísť.“ Hovoril tak k zhromaždeným, ktorí podpisovali petíciu za vystúpenie Slovenska z NATO a EÚ.
Robert Fico v polovici júna vyjadril presvedčenie, že „v týchto nezmyselných časoch zbrojenia by Slovensku veľmi svedčala neutralita“. De facto by to znamenalo odchod z aliancie NATO.
Hrádza proti progresivizmu nevyšla
Fico sa počas slávnosti vrátil aj k vyhláseniu spred roka, keď po atentáte sľuboval vybudovať hrádzu proti progresivizmu. Vtedy povedal: „Musíme postaviť obrovskú hrádzu progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina a vznikli asi len predvčerom.“ Tento rok znovu apeloval na zmenu ústavy.
„Vyslovujem želanie, že na septembrovej schôdzi vyhrá zdravý rozum a potrebná väčšina podporí v záverečnom hlasovaní návrh novelizácie ústavy. Ak sa už na Slovensku nedokážeme dohodnúť, že existujú dve pohlavia a že v školách sa má učiť, len to, čo je v ústave, vrátane manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy, sme na veľmi nebezpečnej ceste pre celú krajinu. Bezbrehý a zvrátený progresivimus a liberalizmus môžu našu krajinu len zničiť,” vyhlásil premiér.
O návrhu ústavnej zmeny sa malo rozhodovať ešte v júni, no koalícia hlasovanie odložila pre nedostatok podpory. Poslanec Hlasu Ján Ferenčák nedal istotu svojho hlasu a opozičné KDH dopredu oznámilo, že návrh vlády odmietne. Právnická obec vo svojom odbornom stanovisku upozornila, že novela je v rozpore s európskym a medzinárodným právom a znamenala by odklon Slovenska od hodnôt EÚ. Taktiež by mohla oslabiť úroveň ochrany ľudských práv.
Český kardinál sa kajal za krajanov
Spomínaný deň sa konala omša aj v Nitre, ktorú celebroval emeritný pražský arcibiskup Dominik Duka. Ten sa vo svojej kázni prihovoril veriacim: „S pokornou prosbou o odpustenie za tých pánov, ktorí majú pocit, že vás môžu poučovať o demokracii a slobode.” Duka sa tak ospravedlnil za kritiku, ktorá na adresu slovenskej vlády zaznieva z Česka, a pripomenul aj historické napätia medzi Slovákmi a Čechmi, najmä udalosti z roku 1933 počas púte. „História sa, bohužiaľ, znepokojujúco opakuje,“ poznamenal podľa portálu provládneho Štandardu.
Premiér Fico mu následne verejne poďakoval. „Veľká vďaka zato, čo ste dnes v Nitre povedali,” odkázal Dukovi.
Medzi hlasitých kritikov slovenskej vlády patrí europoslanec Tomáš Zdechovský. V máji navštívil Slovensko v rámci kontrolnej misie Európskeho parlamentu a následne odovzdal Európskej komisii a úradu OLAF viac než 300 podnetov na možné zneužívanie eurofondov. „Pevne verím, že slovenskí politici po tejto návšteve pochopia, že trpezlivosť nie je nekonečná. Pohár pomaly preteká,” povedal Zdechovský pre portál Aktuality.sk.
Program za trištvrte milióna len pre vyvolených
Galavečer sa uskutočnil v uzavretej časti areálu. Pódium a jeho okolie chránili zábrany a prístup mali iba politickí predstavitelia a pozvaní hostia. V publiku sedeli napríklad exprezident Ivan Gašparovič, podpredseda parlamentu Tibor Gašpar či kardinál Duka. Vládne autá prichádzali na Devín v podvečerných hodinách. Ostatní návštevníci mali k dispozícii LED obrazovku a vyhradenú časť areálu mimo centra diania. Denník SME v júni informoval, že verzia štátnej hymny od Oskara Rózsu, ktorá zaznela aj na tejto akcii, nie je povinná. Ministerstvo kultúry ju len odporúča. Nehrala napríklad na májových MS v hokeji ani pri udeľovaní štátnych vyznamenaní v januári.
Kam presne smerovala celková suma 750-tisíc eur, vláda zatiaľ nešpecifikovala. Médiá však už skôr upozornili, že v rámci štátnych podujatí sa míňajú peniaze aj na kuriózne položky, napríklad na sochu býka za osemtisíc eur. Pompézne oslavy za viac ako 600-tisíc eur sa budú konať aj koncom leta pri príležitosti 81. výročia SNP. Aj keď nejde o okrúhle výročie, vláda opäť v čase konsolidovanie verejných financií vyčlenila poriadne vysokú sumu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)