Fico s Putinom chcú na Slovensku postaviť pamätník maršala Koneva. V Česku skončil v múzeu, u nás má dostať novú poctu

Fico s Putinom plánujú na Slovensku pamätník maršala Koneva
Fico s Putinom plánujú na Slovensku pamätník maršala Koneva. Zdroj: X/Russian Embassy in South Africa,Alexej Berezuckij,FB/Robert Fico
Reklama

Zatiaľ čo Česká republika otázku týkajúcu sa sochy sovietskeho maršala Ivana Štepanoviča Koneva definitívne uzavrela jej odstránením z verejného priestoru a premiestnením do múzejnej expozície, na Slovensku sa jeho meno opäť dostáva do popredia verejného a politického diskurzu. Kým české úrady po rokoch diplomatických sporov a verejných kontroverzií rozhodli, že socha bude súčasťou stálej expozície Múzea pamäti 20. storočia v Prahe na Hradčanoch, slovenská vláda aktuálne zvažuje postavenie nového pamätníka tomuto sovietskemu vojenskému veliteľovi.

Odstránenie Konevovej sochy z pražského Námestia Interbrigády v roku 2020 bolo vyvrcholením dlhodobého napätia okolo jeho odkazu.

Ivan Konev vítaný ako osloboditeľ v Prahe. Zdroj: X/WW2 The Eastern Front

Maršal bol síce súčasťou oslobodenia Prahy v roku 1945, no zároveň niesol zodpovednosť za represie v Maďarsku počas povstania v roku 1956, riadil výstavbu Berlínskeho múru a zohral dôležitú úlohu v spravodajskej príprave invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Ani informačné tabule pridané k soche, ktoré upozorňovali na komplexnosť jeho historickej úlohy, nedokázali zabrániť častým vandalistickým útokom. Informuje TA3.

Mesto Praha napokon rozhodlo o jej odstránení, čo vyvolalo silnú reakciu zo strany Ruska.

Socha maršala Koneva. Zdroj: X/Volím Piráty

To opakovane žiadalo vrátenie sochy a vydalo dokonca zatykač na vtedajšieho starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa. Česká diplomacia však akékoľvek ruské nároky jednoznačne odmietla s tým, že Moskva nemá na túto sochu ani právny, ani morálny nárok. Informuje portál Novinky.cz.

Slovensko sa vracia k myšlienke nového pamätníka

Na rozdiel od českého postoja, slovenská vláda pod vedením premiéra Roberta Fica otvorene deklaruje záujem o výstavbu nového pamätníka maršalovi Konevovi. Táto téma zaznela počas oficiálneho rokovania Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Ruský líder tento zámer privítal ako prejav úcty a historickej vďaky, pričom prisľúbil akúkoľvek podporu pri realizácii projektu. Fico zdôraznil, že uvažovaná výstavba súvisí so snahou uchovať pamiatku na Karpatsko-dukliansku operáciu, ktorej výročie si Slovensko pripomenulo 6. októbra 2024.

Myšlienka nie je nová – objavila sa už v roku 2018

Téma výstavby Konevovho pomníka sa objavila na Slovensku už pred niekoľkými rokmi.

Ivan Stepanovič Konev. Zdroj: X/Peacemaker

V roku 2018 Slovensko-ruská spoločnosť, na čele s bývalým premiérom Jánom Čarnogurským, predložila návrh postaviť pamätník v Banskej Bystrici. Čarnogurský vtedy argumentoval významným prínosom maršala Koneva pre oslobodenie mesta aj Slovenska ako celku.

Návrh sa dostal do rúk vtedajšieho župana Jána Luntera a primátora Jána Noska, ktorí si dali vypracovať odborné posudky od Ústavu pamäti národa a Vojenského historického ústavu. Zatiaľ čo Ústav pamäti národa výstavbu neodporúčal vzhľadom na kontroverzný charakter Konevovej vojenskej kariéry, Vojenský historický ústav uznal jeho zásluhy na príprave a priebehu duklianskej operácie. Napokon však župa aj mesto rozhodli, že pamätník nebude postavený.

Konevova minulosť ako dôvod na diskusiu

Postava Ivana Štepanoviča Koneva zostáva v historickom hodnotení výrazne polarizovaná.

Ivan Stepanovič Konev. Zdroj: X/ Voices of WW2

Ústav pamäti národa vo svojich vyjadreniach upozorňuje najmä na jeho úlohu pri potlačení maďarského povstania v roku 1956 a jeho pôsobenie počas druhej berlínskej krízy, keď ako veliteľ sovietskych vojsk dohliadal na výstavbu Berlínskeho múru.

K jeho sporným činom sa radí aj pasivita voči deportáciám ruskej menšiny z Prahy, či aktivity počas občianskej vojny v rokoch 1918 až 1921, keď sa podieľal na upevňovaní totalitného režimu. V máji 1968, krátko pred inváziou do Československa, navštívil Konev Prahu ako člen sovietskej delegácie, ktorá mala preveriť stav československých ozbrojených síl.

Pamätníky ako symbolické boje

Debata o Konevovi nie je len o historickej postave, ale predovšetkým o tom, ako si krajiny strednej Európy pripomínajú a interpretujú svoju minulosť. Zatiaľ čo Česká republika sa rozhodla reflektovať Konevov komplexný odkaz v múzejnom kontexte, Slovensko pod vedením súčasnej vlády prejavuje ochotu znovu ho uctiť verejným pamätníkom. Ide o symbolické gesto, ktoré však môže vyvolať vášnivé diskusie doma aj v zahraničí.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova