Slovenský premiér Robert Fico si dáva čas do utorka, aby získal od Európskej únie konkrétne garancie týkajúce sa budúcich dodávok plynu. Ak ich dosiahne, Slovensko podporí aj nový balík sankcií proti Rusku. V opačnom prípade je Fico pripravený sankcie ďalej blokovať, aj za cenu napätia v rámci EÚ.
Slovensko sa snaží v priebehu najbližších 48 hodín dosiahnuť dohodu s európskymi lídrami o bezpečnosti dodávok plynu. Premiér Robert Fico vyhlásil, že ak krajina dostane aspoň minimálne záruky, v utorok (15. júla) podporí 18. balík sankcií voči Rusku, píše TASR.
Fico uviedol, že hoci samotný obsah sankcií nevyvoláva námietky, Slovensko využíva požiadavku jednomyseľného súhlasu ako nástroj na presadenie svojich energetických záujmov.
Záruky výmenou za súhlas
Podľa premiéra nemožno v rámci EÚ a NATO na všetko automaticky kývať. “Ak chceme byť v Európskej únii a NATO, nemôžeme automaticky na všetko povedať nie. Nie na všetko poviem áno. Ak dostaneme minimálne garancie, môžeme pristúpiť k hlasovaniu o sankčnom balíku. Inak aj za cenu obrovskej krízy som pripravený ďalej blokovať sankcie voči Ruskej federácii,“ vyhlásil Fico na tlačovej konferencii, píše portál noviny.sk.
Už v utorok majú ministri zahraničia členských krajín EÚ rokovať o sankčnom balíku, ktorý sa snažia prijať jednomyseľne.
Slovensko spája plyn so sankciami
Napriek tomu, že Slovensko neodmieta samotné sankcie, Fico spojil ich schválenie s požiadavkou na garancie v súvislosti s plánom Európskej komisie ukončiť dovoz ruského plynu do EÚ do konca roka 2027. Tento návrh EK totiž nevyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín, čo podľa Fica znevýhodňuje štáty ako Slovensko.
Obavy o dodávky aj arbitráže
Premiér dlhodobo trvá na tom, aby Slovensko dostalo istotu dostatočných dodávok plynu po ukončení ruského dovozu, ale aj garancie proti prípadným arbitrážnym sporom s ruským Gazpromom.
Bratislava má s Gazpromom platnú zmluvu do roku 2034, pričom Slovensko by podľa Fica muselo platiť aj za neodobratý plyn. Okrem straty tranzitných poplatkov hrozí aj vyššia cena plynu, ktorý by sa musel dovážať cez alternatívne trasy.
Preprava plynu a klesajúce objemy
Slovensko prichádza o príjmy z tranzitu plynu, ktorý kedysi smeroval cez jeho územie. Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 sa objemy prudko znížili a ku koncu minulého roka Ukrajina nepredĺžila kontrakt na tranzit.
Gazprom preto v roku 2025 začal dodávať plyn cez Turecko a ďalšie krajiny, no tieto trasy nemajú dostatočnú kapacitu na plné pokrytie slovenských potrieb.
Politické tlaky z Berlína
Podľa medializovaných informácií nemecký kancelár Friedrich Merz vyzval Fica, aby už viac neblokoval prijatie sankcií. Fico potvrdil, že s Merzom telefonoval, no obsah rozhovoru odmietol prezradiť.