Premiér Robert Fico vo štvrtok kritizoval Európsku úniu za to, že je popri Ukrajine druhým porazeným v súčasnej vojne proti Rusku. Reagoval tak na stredajší telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským diktátorom Vladimirom Putinom o ukončení ruskej agresie voči Ukrajincom. Podľa Fica Európania nie sú prizvaní na rokovania a „vojnoví štváči“ EÚ sú teraz bezbranní. Ukrajina nikdy nebude v NATO a na jej území budú cudzie armády.
„ŠTVORHRA: Trump, Putin – EÚ, Ukrajina 3:0 na sety (6:0, 6:0, 6:0)“ začína svoj štvrtkový (13. 2.) status na Facebooku Fico. „Od začiatku som mal iný názor na vojnu na Ukrajine než väčšina premiérov členských štátov EÚ. S týmto názorom som sa musel vysporiadať. Ale vedel som, čo robím. Použitie ruskej vojenskej sily bolo porušením medzinárodného práva, ale Rusko malo vážne bezpečnostné dôvody na takýto krok,“ tvrdí.
Rusko vtedy požadovalo, aby napadnutá Ukrajina radikálne znížila počet svojich vojakov, postúpila mu všetky okupované územia a aby Západ zrušil všetky svoje sankcie voči Moskve. Kyjev to odmietol, považujúc to za faktickú kapituláciu.
Podľa Fica je však „EÚ vedľa Ukrajiny druhá v poradí, pokiaľ ide o porazené“. Tvrdí, že dôvodom je, že Európska únia „do dnešného dňa nemá na zásadné zahraničnopolitické otázky vlastný názor a vo vojne na Ukrajine len slepo kopírovala Bidenovu administratívu“.
„Vždy som na to upozorňoval, ale asi málo dôrazne. Aj preto musíme niesť zodpovednosť spoločne s EÚ, ktorej sme členom a chceme jím ostať. EÚ išla vo vojne na Ukrajine do totálnej ofenzívy – sankcie proti Rusku, obrovská finančná, vojenská, politická a surová propagandistická podpora Ukrajiny. Je mi teraz smutno, keď vidím, ako sme v EÚ bezradní, najmä ako sú bezbranní tí, ktorí tak neochvejne podporovali ďalšie a ďalšie zabíjanie na Ukrajine,“ hovorí premiér.
„Vojnoví štváči sú ticho ako vši pod chrastou“
Podľa jeho slov „po tom všetkom, ako sa vojensky správal mierový projekt EÚ, koľko peňazí a lásky darovali Ukrajine, dnes sa s EÚ už nikto nebaví“. „V EÚ ani netušíme, čo sa vlastne deje v vzťahoch medzi USA a Ruskom, ktoré sú absolútne rozhodujúce pre ukončenie vojenského konfliktu. Neviem, či to neznie trochu trápne, keď sa dnes niektoré členské štáty EÚ a inštitúcie EÚ dožadujú miesta pri rokovacom stole o mieri,“ kritizuje.
„Prezident Trump aspoň zavolal (ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi) Zelenskému a oznámil mu, čo ho čaká. Napríklad niečo tak nepredstaviteľné, ako sú demokratické voľby,“ odkazuje Fico na skutočnosť, že na Ukrajine nemôžu byť vykonané nové prezidentské voľby, pokiaľ je krajina vo vojne. „Do EÚ nám nevolá nikto. Predsedovi Európskej rady, Európskej komisie a Európskeho parlamentu nezavolá nikto,“ dodáva.
„EÚ sa bude musieť rýchlo prebudiť z vojenského šialenstva a uvedomiť si, že musí byť suverénna v názoroch a postojoch, aby prežila,“ tvrdí. Inak, podľa jeho slov, by mohla upadnúť do hlbokej krízy. „Presne o takúto sebareflexiu EÚ ide aj nám v Smere-SSD a chceme sa jej aktívne zúčastniť. Preto je smutný pohľad aj na našich vojnových štváčov na Slovensku. Sú ticho ako vši pod chrastou, jediné, čo vedia, je kričať na Smer a na mňa, keď sebavedome hovoríme o tom, že Slovensko sa musí pripraviť na novú kvalitu medzinárodných vzťahov a že nemôžeme ostať stáť ako kamenná kaplnka za dedinou,“ pokračuje.
Telefonát Trumpa s Putinom
Kritizuje útoky oponentov na svoju osobu po tom, čo sa minulý december stretol s ruským diktátorom Vladimírom Putinom v Moskve, a „masírovanie ľudí na uliciach na základe lži o vystúpení z EÚ“. „Budú takto kričať, až Moskvu navštívi americký prezident Trump, čo aj verejne potvrdil?“ pýta sa po stredajšom telefonáte Trumpa s Putinom, počas ktorého sa bavili o ukončení ruskej agresie voči Ukrajine.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)