Fico zúri, nemecký kancelár rieši SMEROVANIE Slovenska. Môžu nám odobrať peniaze z EÚ?

Fico - EÚ - Merz
Zdroj: TASR/Martin Baumann/AP
Reklama

Premiér Robert Fico sa ostro ohradil voči vyjadreniam spolkového kancelára Friedricha Merza, podľa ktorého Nemecko zváži možnosť, že navrhne v Bruseli odobrať Slovensku finančné prostriedky EÚ, ak sa bude ďalej odkláňať od spoločného smerovania Únie. Vyjadrenia kancelára sú v modernej Európe neakceptovateľné, povedal v utorok premiér počas návštevy Arménska.

„Ak niekto chce presadzovať politiku jedného jediného povinného názoru, je koniec demokracie v Európe,“ povedal Fico. „Tu sa nám nemôže niekto vyhrážať, že keď nebudeme poslúchať, tak on si urobí s nami poriadok,“ dodal premiér. Postoje Slovenska podľa neho nevychádzajú z „ješitnosti“ alebo úzkoprsosti, ale z toho, že máme vlastné národnoštátne záujmy.

Voči Slovensku a Maďarsku

Merz uviedol, že pokiaľ sa súčasné postoje krajín nezmenia, nevyhne sa EÚ konfliktu s Maďarskom a Slovenskom. „Nemôžeme dovoliť, aby rozhodnutia celej EÚ záviseli od nejakej malej menšiny. A určite by mohlo dôjsť k jasnejším slovám a možno aj tvrdším konfliktom,“ uviedol Merz. Poukazoval na to, že obe krajiny disponujú právom veta, ktoré im umožňuje blokovať alebo prinajmenšom oslabovať pripravované sankcie Únie voči Rusku.

Premiér naopak nevidí nič v politike Slovenskej republiky, čo by niekto mohol označovať za porušenie pravidiel právneho štátu. Obhajoval aj svoju kritiku zastavenia tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu a zopakoval, že by bola chyba zastaviť dovoz jadrového paliva z Ruska.

Minister Blanár sa ozval až po Ficovi

Uvažovanie spolkového kancelára Merza je neprijateľné. Ak niektorý zo štátov vznesie výhrady, tak to robí pre svoje suverénne postavanie a vtedy je potrebné rokovať, nie hľadať donucovacie mechanizmy. Zdôraznil minister zahraničných vecí Juraj Blanár v stanovisku.

„Slovenská republika je plnohodnotným členským štátom Európskej únie, kde sa rozhodovacie procesy neriadia podľa vyjadrení väčších štátov, ale hľadaním konsenzu. Aj kvôli tomu SR opakovane zdôrazňuje, že je proti zrušeniu veta a nahradzovaniu jednomyseľného hlasovania len kvalifikovanou väčšinou, čo by niektoré štáty stavalo do nevýhodnej pozície, keď by museli akceptovať rozhodnutia, ktoré by zásadne mohli ovplyvniť samotný štát a jeho obyvateľov,“ uviedol Blanár. Šéf rezortu diplomacie verí, že išlo o hypotetické vyjadrenia.

Pre partnerov sme problémový štát

Strácame vzťahy s európskymi partnermi, od ktorých závisí bezpečnosť a prosperita Slovenska. Povedal to predseda hnutia PS Michal Šimečka na utorkovej tlačovej konferencii, kde skritizoval slová premiéra Fica, ktorý sa ostro ohradil voči vyjadreniam Merza. „Nemecko je pre nás najdôležitejším partnerom a keď sú vyslovené takéto slová od nemeckého kancelára, tak je to jasný signál toho, čo my v PS hovoríme už dlhšie, že politika Fica nás dostala do absolútnej izolácie, naši partneri nám nerozumejú a nedôverujú nám a vnímajú nás spolu s Maďarskom ako problémový štát,“ povedal Šimečka.

Šimečka tiež pripomenul, že s Ficom sa už nechce stretnúť žiaden významný západoeurópsky štátnik. Člen predsedníctva hnutia PS Ivan Korčok si myslí, že vyjadreniakancelára sú vážne a môžu viesť k obrovským škodám. „Významný investor, obchodný partner, kľúčová krajina EÚ nám neverí. Neverí nám, lebo vidí, čo robí súčasná vláda, vidí, ako predseda vlády odchádza od európskeho stola do Moskvy,“ dodal Korčok. Podľa neho by sa Slovensko v súčasnom spôsobe vládnutia a so súčasnou zahraničnou politikou členom EÚ nestalo.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova