Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery vláde podalo 68 poslancov opozičných strán. Kabinetu Roberta Fica vyčítajú následky konsolidácie verejných financií aj zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ.
Poslanci Národnej rady SR na mimoriadnej schôdzi o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde majú pokračovať v neverejnom režime. Oznámil to podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga z Hlasu-SD po tom, čo ho o to požiadal premiér Robert Fico zo Smeru-SD. Poslancov Fico informoval o správe, ktorá obsahovala utajované skutočnosti. Verejné má byť len hlasovanie o návrhu na odvolanie vlády, ktoré má prísť na rad ešte v utorok. Opozícia to kritizuje. Žiada, aby bol zvyšok rozpravy štandardne verejný.
Mimoriadna schôdza o odvolávaní Fica sa začala v utorok ráno. V pléne stihol vystúpiť verejne za navrhovateľov Šimečka, následne rečnil premiér Fico.
- 19:14 – Richter: Opozícia hodila „biely uterák do ringu“ a odstúpila od rokovania
Opozícia hodila „biely uterák do ringu“ a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR diskutovať. Na tlačovej konferencii to uviedli koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).
Premiér: Opozícia sa pripravuje na majdan a pokúsi sa vyvolať predčasné voľby-2
Opozícia pripravuje majdan a bude sa snažiť vyvolať predčasné voľby. V rámci tlačového brífingu po stretnutí s predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom to uviedol slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).
Oznámenie: TK strany Sloboda a Solidarita
Tlačová konferencia strany Sloboda a Solidarita sa uskutoční v stredu, 22. januára o 09.30 h pred Generálnou prokuratúrou SR, Štúrova č. 2 v Bratislave. Téma: Podávame trestné oznámenie kvôli zneužívaniu SIS na politický boj proti opozícii.
- 16:38 – Opozícia odišla z rokovania, schôdzu nazvala „fraškou“
Po prijatí utajeného režimu vedenia mimoriadnej schôdze sa napokon opozícia rozhodla z pléna odísť. Predseda PS Michal Šimečka dodáva, že začali so zberom podpisov na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze.
Všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu, ktoré nazvali „fraškou“. Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci zároveň dodal, že opozícia stiahla návrh na odvolanie vládneho kabinetu, aby sa o ňom nehlasovalo.
Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne. Cez utajenú schôdzu znemožnili poslancom sa vyjadriť a občanom, aby počuli argumenty.
„Pokiaľ sa pamätám, nič také sa nikdy v histórii slovenského parlamentu nestalo, aby vládna koalícia zmarila schôdzu o vyslovení nedôvery vláde, aby utajila pred verejnosťou diskusiu o jej vlastných zlyhaniach. Asi sa tej diskusie báli, asi nechceli, aby to ľudia videli,“ skonštatoval Šimečka.
PS dúfa, že koaličný trojlístok nezmarí otvorenie ďalšej mimoriadnej schôdze a bude opäť prístupná verejnosti. Utajovaný režim sa nepáčil koaličnej SNS, tá napriek tomu stojí pri premiérovi.
„Apeloval som na premiéra, aby sme mohli, aj predseda Hlasu, aj predseda SNS, vyjadriť podporu Robertovi Ficovi a chcem aj vyjadriť podporu Robertovi Ficovi, ale myslím si, že na tejto schôdzi sme mohli ukázať verejne jednotu,“ povedal Danko novinárom s tým, že aj do budúcna by mala byť schôdza pri takejto téme verejná.
„Napriek tomu stojíme za Robertom Ficom, ale nepovažujem za šťastné, ak sa potom vytvárajú takéto domnienky,“ dodal. Mrzí ho, že premiér musel hovoriť v utajovanom režime informácie o útočníkovi atentátu na jeho osobu.
Podľa SaS je situácia alarmujúca a vyžaduje si okamžitú a aktívnu reakciu občanov. „Zažívame koniec parlamentnej demokracie v priamom prenose. Dochádza k zneužitiu spravodajskej služby, obmedzovaniu diskusie v pléne a systematickému oslabovaniu demokratických princípov,“ citovali Topky poslanca Juraja Krúpu z SaS.
- 14:08 – V parlamente vystúpia poslanci s faktickými poznámkami
Po ukončení diskusie sa očakáva, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok prednesie druhú časť utajenej správy. Následne sa opäť zíde poslanecké grémium, ktoré rozhodne, či schôdza bude aj naďalej pokračovať v utajenom režime.
- 13:45 – Matovič: Štát využíva tajnú službu proti ľuďom, ktorí sa občiansky angažujú
Slovenská informačná služba sleduje po celom Slovensku ľudí, ktorí sa dnes akokoľvek občiansky angažujú. Tvrdí to líder hnutia Slovensko Igor Matovič. „Využívajú pri tom utajené osobné sledovanie, odpočúvanie, infiltrovanie súkromných e-mailov a telefónov,“ napísal Matovič na sociálnej sieti. Hnutie Slovensko zároveň považuje skrátenie rozpravy a utajenie mimoriadnej schôdze o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde za škandál.
- 13:30 – Podľa SaS je utajenie schôdze o odvolávaní Roberta Fica neodôvodnené
„Nebolo v nej nič, čo by malo byť neverejné,“ povedal poslankyňa Mária Kolíková z SaS. V utajenej správe SIS sa podľa zástupcov opozičnej strany nej hovorilo o plánovaných protestoch. „Sú to verejné informácie, ešte aj neaktuálne,“ tvrdia poslanci. Správu označujú za „čistú konšpiráciu“.
- 13:19 – KDH je sklamané z koaličných poslancov
Predseda kresťanských demokratov Milan Majerský na utajovanú správu prednesenú Robertom Ficom reagoval, že išlo o informácie, ktoré si môže ktokoľvek dohľadať na internete. „Je to zahanbujúce, ponižujúce a mrhanie finančnými prostriedkami,“ povedal.
- 12:45
Robert Fico prečítal utajovanú správu a odišiel z parlamentu. Na správu v utajenom režime reagujú poslanci. Potom sa opäť zídu na grémiu, aby sa dohodli na ďalšom postupe.
- 12:36 – SIS získala informácie o pôsobení s cieľom destabilizácie SR
Slovenská informačná služba (SIS) získala závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia SR. Poskytla ich príjemcom zo zákona a udelila súhlas na informovanie poslancov Národnej rady (NR) SR ústnou formou v takom rozsahu, aby nebol zmarený účel trestného konania. TASR o tom informovala hovorkyňa SIS Katarína Némová.
„Vzhľadom na závažnosť obsahu a stupeň utajenia správy nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ povedala Némová.
- 11:55 – Reakcia opozície na postup koalície
„Toto je škandál a neuveriteľná hanba. Premiér sa bojí diskutovať o svojich zlyhaniach. Požiadal o neverejné rokovanie Národnej rady. Nechce, aby verejnosť vedela, o čom sa rozprávame. Koalícia mu schválila prerokovanie utajenej správy a vylúčenie médií aj verejnosti zo sály,“ reagoval predseda PS Michal Šimečka na kroky vládnej koalície.
- 11:42 – Schôdza v utajenom režime
Opozícia na poslaneckom grémiu nesúhlasila, aby bol prejav premiéra utajený. Koalícia však na tom trvala. Po ňom sa majú opäť stretnúť a dohodnúť sa na ďalšom postupe.
V hre je tak možnosť, že by celá schôdza o odvolávaní vlády bola bez verejnosti a živého prenosu. Poslanec za Smer Ľubomír Vážny považuje navrhovaný postup utajiť schôdzu o vyslovení nedôvery vláde za štandardný. Obhajoval to s tým, že poslanci by mohli aj neskôr vo vystúpeniach hovoriť dôverné informácie.
- 11:11 – Premiér: Do ústavy chceme zakotviť podobu vzdelávacieho systému aj dve pohlavia
Vláda príde v krátkom čase s ústavnými iniciatívami, ktoré sa budú týkať hodnotových otázok. Avizoval to v Národnej rade (NR) SR premiér Robert Fico (Smer-SD) počas vystúpenia pri opozičnom návrhu na jeho odvolanie. V Ústave SR má byť zakotvená existencia dvoch pohlaví, takisto podoba štátneho vzdelávacieho programu a do ústavy chce dostať úpravu o adopciách detí.
„Štátny vzdelávací program musí byť v súlade so zásadami a hodnotami ústavy. Všetko nad to budú musieť odsúhlasovať rodičia,“ vyhlásil Fico. „Našou povinnosťou bude v ústave povedať, že Slovensko pozná iba dve pohlavia, muža a ženu,“ doplnil. Treťou témou, ktorú budú v ústave upravovať, je problematika adopcie detí. Chce do nej presunúť ustanovenia, ktoré sú momentálne v zákone o rodine.
Premiér tiež v parlamente zdôraznil, že nikdy sa nehovorilo o vystúpení Slovenska z EÚ a NATO, no stoja pred nami výzvy, na ktoré musí krajina reagovať. Odkazuje, že jeho vláda bude pokračovať v suverénnej zahraničnej politike na štyri svetové strany. „A môžete sa aj roztrhnúť,“ odkázal lídrovi PS Michalovi Šimečkovi.
Očakáva zvyšovanie obranných výdavkov v rámci NATO. Slovensko s tým bude súhlasiť len za predpokladu, že významná časť sa bude dať využiť na duálne účely, teda na projekty, ktoré sú prospešné aj pre civilné obyvateľstvo. Ako príklad Fico spomenul výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove.
Fico vyčítal opozícii, že má statický pohľad na vývoj v NATO a EÚ. Európska únia ako celok podľa neho nie je schopná konkurovať Číne, Turecku či Vietnamu. Tieto krajiny Šimečka podľa Fica vo svojom vystúpení znevážil. „Musíme mať odpovede, ako na konkurencieschopnosť reagovať,“ dodal premiér. V rámci EÚ tiež prichádzajú podľa neho návrhy, ktoré ho začínajú „mraziť“. Ide napríklad o obmedzovanie národnej suverenity, o spoločné politiky, ktoré podľa Fica znemožnia štátom, aby robili samostatne.
Premiér predniesol aj stanovisko vlády SR k návrhu na vyslovenie nedôvery kabinetu. Ministri ho považujú za neopodstatnený a účelový.
- 10:20 – Šimečka: Slová o možnom vystúpení z EÚ sú ohrozením národných záujmov SR
S návrhom na vyslovenie nedôvery vystúpil líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Ten začal svoj prejav slovami o stave Slovenska, pričom sa venoval ekonomickej situácii či zdražovaniu tovarov. Pri zahranično-politickom smerovaní Slovenska komentoval slová podpredsedu parlamentu za Smer-SD Tibora Gašpara. Ten pred niekoľkými dňami hovoril, že vystúpenie z Európskej únie nie je priorita, ale že musia zostať otvorené dvere, ak by sme o tom uvažovali.
Šimečka vo svojom prejave kritizoval aj ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Vyčítal mu napríklad likvidáciu Národnej kriminálnej agentúry, situáciu s nedostatkom policajtov či neriešenie bombových vyhrážok v školách a ďalších inštitúciách.
Opozičný líder sa okrem toho dotkol aj situácie v oblasti zdravotníctva, kultúry, životného prostredia a ďalších. Zároveň odkázal Robertovi Ficovi, že je čas odísť na dôchodok.
Poslanci za Smer pritom slová opozičného lídra nahlas komentovali a preto ich viackrát aj napomenul predsedajúci schôdzi Tibor Gašpar. V jednom momente sa však snažil usmerniť aj samotného Šimečku. „Skúste byť neosobný a nešíriť neznášanlivosť svojimi výrokmi,“ adresoval mu Gašpar. Predseda PS na to reagoval, že ak je toto šírenie neznášanlivosti „skúste si pozrieť niektoré video predsedu vlády“.
- 09:17 – Parlament bude zasadať do prerokovania
Vystúpenie rečníkov v rozprave bude obmedzené na 12 hodín, rozhodli tak poslanci na návrh koaličných klubov. Parlament bude v utorok zasadať až do úplného prerokovania návrhu, teda v prípade potreby aj po 20-tej hodine. Poslanci budú po prerokovaní následne aj hlasovať o vyslovení nedôvery vláde.