Existuje mylná predstava, že primárnou motiváciou všetkých miliardárov sú peniaze. Nie je to tak! Často sú peniaze iba doplnkom. Ktorí miliardári sveta sa rozhodli svoj majetok úplne rozdať?
Títo ľudia sú motivovaní idiosynkratickými, ideologickými, osobnými a prestížnymi cieľmi. Často chcú byť najmocnejšou a najdôležitejšou osobou v danej oblasti. Vedľajším efektom je nadobudnutie majetku. Vo väčšine prípadov miliardári milujú to, čomu sa venujú. Príkladom je Steve Jobs či Bill Gates.
Mark Zuckerberg
Keď sa Zuckerbergovi v roku 2015 narodilo prvé dieťa, spolu s manželkou Priscillou Chan urobili zaujímavé vyhlásenie. Svojmu dieťaťu neplánujú nechať nadobudnuté miliardy. Namiesto toho pár založil iniciatívu Chan Zuckerberg Initiative, LLC venovanú „personalizovanému učeniu, liečeniu chorôb, spájaniu ľudí a budovaniu silných komunít“ po celom svete.
„Počas nášho života dáme 99 percent akcií Facebooku na napredovanie tejto misie,“ uviedol pár v liste zverejnenom na Facebooku. „Vieme, že ide o malý príspevok v porovnaní so všetkými zdrojmi a talentom tých, ktorí už na týchto otázkach pracujú. Chceme však urobiť, čo je v našich silách a spolupracovať s mnohými ďalšími.“
Bill Gates
Bill a Melinda Gatesovci dávajú svojim trom deťom „malú časť“ z ich odhadovaných 89 miliárd dolárov. „Bude to znamenať, že si budú musieť nájsť vlastnú cestu,“ uviedol Bill v roku 2011.
Hoci aj zlomok bohatstva Gatesových bude stačiť na to, aby sa ich deti zaradili medzi najbohatších ľudí na svete, Bill verí, že ich to prinúti spoliehať sa na seba.
Pár plánuje dať väčšinu svojho majetku na charitatívne účely, konkrétne na nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation, ktorej cieľom je odstrániť choroby, chudobu a hlad na celom svete.
Spolu s kolegom, miliardárom Warrenom Buffettom, Gatesovci v roku 2010 tiež pomohli vytvoriť Giving Pledge, ktorý povzbudzuje superbohatých, aby previedli väčšinu svojho bohatstva na filantropické účely.
Chuck Feeney
Miliardár Chuck Feeney, ktorý zomrel v roku 2023, rozdal ešte počas svojho života takmer 9 miliárd dolárov.
Magazín Forbes ho nazval „James Bond of Philanthropy“ pre nenápadný a úspešný spôsob, akým anonymne daroval peniaze charitatívnym organizáciám. V roku 1997 v amerických médiách kolovalo, že „Feeneyho dobročinnosť patrí medzi najväčšie zo všetkých žijúcich Američanov“.
Feeney sa vyhýbal publicite. Až do svojich 75 rokov cestoval iba MHD a materiály na čítanie nosil v plastovej taške. Nevlastnil auto ani dom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)