Marek Števko je včelárom na plný úväzok, v Pliešovciach vedie včeliu farmu Medovo a okrem včielok-robotníc chová aj včelie matky. Svoje znalosti zdieľa s deťmi, nádejnými včelármi aj kolegami. Podporu zo strany štátu však neočakáva a spolieha sa výlučne na poctivú prácu a rokmi overené zručnosti a znalosti, ktoré každým absolvovaným kurzom ešte viac rozširuje.
„Včelárstvo nie je remeslo, kde sa učíme dookola sa opakujúce postupy. Každý rok je iný a každé stanovisko je výnimočné svojimi prírodnými podmienkami. Nič sa nevybuduje zo dňa na deň a všetko je to o poctivej práci. Ten, kto chce robiť remeslo celý život, tak to nejde inak, len poctivou prácou,“ hovorí Števko v rozhovore pre istream.sk.
Dnes je včelárstvo vnímané skôr ako raritná voľnočasová aktivita, ktorej sa nevenuje toľko pozornosti ako kedysi. Ako by ste ohodnotili aktuálny stav včelárstva na Slovensku?
Včelárstvo má na Slovensku dlhú tradíciu a v dnešnej dobe ničím nezaostáva v pozadí za svetovým včelárstvom. Práve naopak. Slovenskí včelári a včelárstvo patria medzi špičkovú elitu, čo dokazujú výsledky svetových včelárskych súťaží, záujem o včelie produkty a plemenný materiál vo svete.
Za posledné roky sa zvýšil záujem o včelárenie a narástol počet včelárov, ktorých je momentálne okolo 22-tisíc. Pred štrnástimi rokmi to bolo okolo 14-tisíc. O vysokej kvalite včelích produktov vedia takmer všade. Keby sa to dozvedeli aj slovenskí spotrebitelia, tak by bolo dobre.
Dostáva sa slovenským včelárom od štátu dostatok podpory a pozornosti?
Podpora včelárstva na Slovensku zo strany štátu je jedna z najslabších v poľnohospodárskom sektore a nedá sa na ňu spoliehať. Včelárstvo je v poľnohospodárskom sektore odvetvie, ktoré má najnižšie dotácie a finančnú podporu od štátu. Napriek tomu dosahujú včelári slušné výsledky aj kvalitu produktov.
Tí, ktorí chcú začať včeláriť a pri slove dotácia sa im rozbúši srdiečko, sú už teraz neúspešní. Bez podpory a záujmu obyčajných ľudí nebude žiadny včelár ani včelia farma fungovať. Ak obyčajní ľudia nebudú mať záujem podporovať poctivých včelárov a farmárov, budú odkázaní na to, čo im dovezú reťazce.
Ak by sa aj niekto vo vláde rozhodol spravodlivo podporovať včelárstvo, pomoc by mala byť rozdelená do viacerých kategórií. Hlavná podpora by mala smerovať do vzdelávania začínajúcich a dovzdelávania už skúsených včelárov, do propagácie včelárstva a jeho produktov. Existujúce farmy by mal štát podporovať až nakoniec.
Zaoberáte sa tiež organizáciou kurzov pre budúcich včelárov, a teda ich vzdelávaním?
Vzdelávaním a organizovaním kurzov pre včelárov aj nevčelárov sa zaoberáme od roku 2018. Organizujeme tri druhy kurzov. Pre začínajúcich a tých, ktorí chcú začať včeláriť, potom kurz pre pokročilých včelárov, ktorí už vedia samostatne fungovať, ale chcú pracovať efektívnejšie. Nakoniec je tu kurz pre odchov včelích matiek. To je už vyššia liga včelárenia alebo lepšie povedané poézia včelárstva.
Čo by podľa vás dokázalo motivovať mladých ľudí k včelárstvu?
Mladých ľudí dokážeme motivovať len svojím pozitívnym spôsobom života a benefitmi, ktoré včelárstvo prináša. Tými sú sloboda, čiastočná potravinová sebestačnosť, vlastné zdravé produkty a zdravý životný štýl.
Čo spôsobuje cenové rozdiely medzi medmi od včelárov a medmi v supermarketoch?
Medy v supermarketoch by som ani nenazýval medmi, ale sladidlami s príchuťou medu. Mal som možnosť navštíviť prevádzku, kde sa balia medy do obchodných reťazcov a ja osobne by som za taký ,,med“ nedal ani 2 eurá za pohár.
Pravý včelí med, ktorý nie je zahrievaný alebo akokoľvek upravovaný, nie je sladidlo, ale živá potravina či skôr liek, ktorý obsahuje živé enzýmy, peľové aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky a množstvo zdraviuprospešných látok. V obchodných reťazcoch takéto medy vo svojej plnej kvalite nenájdete. Nájdete ich len u poctivého včelára, ktorý je hrdý na prácu svojich včiel.
Firmy, ktoré sa zaoberajú výkupom, balením a spracovaním medu a následnou distribúciou medov do obchodných reťazcov to majú vymyslené tak, aby splnili základné normy. Tie sú žiaľ nedostatočne nastavené a nevedia odhaliť všetko. Je to kvôli tomu, že podrobné analýzy medov sú veľmi drahé a štát na to nemá dostatok prostriedkov.
V baliarňach a reťazcoch dochádza k znehodnoteniu medu a zo živej plnohodnotnej potraviny sa stáva len sladidlo. Skúste si kúpiť kvetový med od poctivého včelára a kvetový med z obchodného reťazca. Prekvapí vás chuť, rozpustnosť v teplých nápojoch a spôsob kryštalizácie medu.
Do akej miery sú pre vás obchodné reťazce relevantnou konkurenciou?
Pre mňa supermarket nie je konkurencia a ani sa s ním nechcem porovnávať. Je to ako porovnávať autobazár s predajňou Mercedes. Všetko, čo my včelári robíme, je o poctivej práci včiel a včelára.
Ak si zamilujete prácu včiel a pochopíte, že vo včeľom spoločenstve nezáleží na jednotlivcoch, ale na práci superorganizmu, potom už nedokážete znehodnotiť ani gram akéhokoľvek včelieho produktu a budete si ho vážiť nad zlato. Včely totiž nedokážu vyprodukovať niečo nekvalitné a zaslúžia si našu úctu a férové zaobchádzanie.
Včelárstvo ste povýšili na plnohodnotné podnikanie. Je práca včelára zamestnaním na plný úväzok?
Včely sú moja radosť aj živobytie. Pracujem v prírode a s prírodou, kde je každý deň iný a plný prekvapení. Zdieľanie poznatkov a skúseností s udržiavaním včelstiev v dobrej kondícii s kvalitnými matkami sú prvé kroky dobrej včelárskej praxe.
Práca včelára na plný úväzok je možná, ale vyžaduje si dostatok vedomostí, včelárskej praxe a dostatočné finančné vstupné náklady do vybavenia a včelstiev.
Chápem, že každý chce vedieť, koľko zarobí mesačne alebo za rok, ak by bol včelárom na plný úväzok, ale takto to nefunguje. Ak má byť včelár úspešný v chove včiel, tak sa to nedá bez hlbších znalostí z biológie, etológie opeľovačov a základných znalostí z biológie rastlín.
Aký postup by ste odporúčali budúcim včelárom a s akou sumou by mali rátať?
Ak chce včelár čerpať finančnú pomoc na opeľovaciu činnosť, liečivá, včelárske pomôcky, zariadenia, musí byť organizovaný v nejakom včelárskom združení alebo spolku, aby mu bola poskytnutá dotácia. Dve najväčšie včelárske združenia na Slovensku vydávajú svoj časopis, poskytujú právnu pomoc a jednajú priamo s Ministerstvom pôdohospodárstva a Platobnou agentúrou. Ak ste členom nejakého združenia, v základných organizáciách fungujú predsedovia, tajomníci a dôverníci, ktorí pomáhajú svojim členom s vybavovaním dotácií a liečiv.
Je ťažké povedať, s akou sumou rátať v začiatkoch. Ak ide o včelára, ktorý je pokračovateľ v rodinnej tradícii alebo má niekoho známeho, náklady a čas na dosiahnutie úspechu sa znížia, ale ak chce niekto začať úplne od nuly, tak to bude finančne a aj časovo náročné. Všetko závisí od človeka, kúpiť sa dá totiž všetko okrem šikovnosti a zručnosti.
S akými formalitami súvisí založenie včelej farmy?
Pred začatím chovu hospodárskych zvierat, teda aj včiel, je potrebná registrácia chovu na miestnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a následne chovateľ včiel zasiela vyplnené a potvrdené tlačivá do centrálnej evidencie včelstiev CEHZ v Žiline. Ak chce registrovaný včelár predávať včelie produkty, musí požiadať príslušnú RVPS aj o schválenie prevádzky.