Ak firma pošle zamestnancovi 1 499 eur bežným prevodom z účtu na účet, zaplatí 6 eur na transakčnej dani, pričom náklad za poštovú poukážku zostane rovnaký – 2,50 eura.
Takzvané zloženky boli v posledných rokoch takmer vyhynutým dinosaurom, no v súčasnosti zažívajú nebývalú slávu, čo pre denník Pravda potvrdil samotný riaditeľ pošty.
„Objavujú sa spoločnosti, ktoré majú záujem využiť viac tento spôsob finančnej transakcie,“ tvrdí Kupka. Riaditeľ dodáva, že aktuálne nemajú presné údaje o počte použitých poštových poukážok, avšak evidujú väčšie množstvo otázok zo strany podnikateľov.
Podľa Pellegriniho nedáva daň „nejakú ekonomickú logiku“
Transakčná daň sa stala tŕňom v oku aj niektorých koaličných poslancov, ktorí za ňu pred zhruba pol rokom paradoxne hlasovali. V pondelok sa kriticky vyjadril aj prezident Peter Pellegrini, ktorý je za zrušenie transakčnej dane.
Táto daň podľa hlavy štátu nedáva nejakú ekonomickú logiku. Poslanci v parlamente od pondelkového rána diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve. Opoziční poslanci navrhujú, aby boli z transakčnej dane vyňatí všetci poskytovatelia bez rozdielu.
„Daň je vždy z niečoho, je buď zo zisku, z obratu, alebo z pridanej hodnoty. Ja som vyštudovaný ekonóm, ale fakt neviem odpovedať mojim ľuďom, obyvateľom, kamarátom, ktorí sa ma pýtajú, že prečo, ak niekto posiela výplatu svojmu zamestnancovi, tak má z toho zaplatiť ešte nejakú daň, alebo keď zamestnancovi vracia preplatok na dani, že má opäť zaplatiť z toho daň,“ povedal v pondelok v prezident Pellegrini na konferencii v Bratislave.
Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. V sobotu to uviedol prezident v relácii STVR Sobotné dialógy.
„Myslím si preto, že ak chce štát zdaňovať vyšším spôsobom niečo, tak nech zavedie väčšiu progresivitu zdaňovania alebo zdaní nejaké ďalšie segmenty, ktoré dnes zdanené nie sú, alebo nech ich zdaní výraznejšie,“ spresnil.
Prezidentovi transakčná daň z dlhodobého hľadiska logiku nedáva. „Tiež si myslím, že by ju bolo treba zrušiť a ak by to spôsobilo problémy v štátnom rozpočte, tak ju treba nahradiť nejakou inou. Pre mňa je dnes ťažko vysvetľovať ľuďom, prečo platia transakčnú daň. Len vysvetlenie, že je to kvôli tomu, v akom stave našla vláda financie po predchádzajúcej vláde, to im nestačí,“ dodal prezident SR.
Najskôr bola neoddeliteľnou súčasťou konsolidácie
Peter Pellegrini pritom v októbri 2024, kedy podpisoval schválený zákon o transakčnej dani v zrýchlenom konaní, hovoril, že ju „považuje za neoddeliteľnú súčasť konsolidačných opatrení“ a nazval ju skôr „unikátom ako bežným opatrením v európskych štátoch“.
Otázkou vtedy podľa neho bolo napríklad aj to, či transakčnú daň majú platiť aj charitatívneho mimovládne organizácie, či je správne, aby ju platili všetky obchodné spoločnosti pri posielaní mzdy zamestnancom, prípadne keď presúvajú cez svoj účet prostriedky niekoho iného pri nútenom výkone rozhodnutí.
„Preto verím, že vláda prostredníctvom novely, ktorú už pripravuje, urobí všetko pre to, aby do 1. apríla odstránila nezamýšľané dôsledky zavedenia tejto novej dane na celú našu spoločnosť, čo mohlo byť spôsobené aj jej prijímaním v skrátenom legislatívnom konaní bez náležitých analýz celkových dopadov na všetky časti slovenskej ekonomiky a slovenského hospodárstva.“
Na jeho výzvu však nedošlo, keďže spoločnosti naďalej odvádzajú nemalé peniaze za transakčnú daň pri posielaní miezd zamestnancom.