FOTO a VIDEO: Ruské superlietadlo s DOMÁCIMI motormi: Po TROCH ROKOCH uskutočnili skúšobný let

lietadlo, motor, Suchoj
Na snímke lietadlo Suchoj SJ-100 a jeho nový motor D-8. Zdroj: themoscowtimes.com, ruavia.su
Reklama

Po viac ako troch rokoch od invázie sa Rusku konečne podarilo sprevádzkovať svoje domáce dopravné lietadlo. V pondelok úspešne absolvoval testovací let stroj Suchoj SJ-100. Lietadlo síce nie je novinkou, jeho motory dlhodobo vyrábala spoločná francúzsko-ruská firma, no po invázii na Ukrajinu sa ruskí inžinieri museli prispôsobiť novým okolnostiam a začať pracovať na vlastných agregátoch. Cieľom bolo nahradiť aj ďalšie západné súčiastky.

Sankcie zo strany Západu, ktoré začali po roku 2022, výrazne zasiahli rôzne sektory, pričom letecký priemysel patril medzi najviac postihnuté oblasti, píše idnes.cz. Európske a americké spoločnosti totiž prestali dodávať náhradné diely a nové lietadlá ruským firmám, ktoré sa tak musia spoliehať predovšetkým na svoje vlastné schopnosti.

 

Ruský letecký priemysel sa dnes zameriava na zvýšenie sebestačnosti a na nahradenie západných technológií domácimi alternatívami. V súčasnosti majú ruské letecké spoločnosti k dispozícii len niekoľko lietadiel domácej výroby, medzi ktoré patrí aj Suchoj SuperJet 100, ktorý bol nedávno premenovaný na SJ-100, upozorňuje portál The Moscow Times.

Bez úspešných testovacích letov nebude možné pokračovať v sériovej výrobe. Ruské firmy mali za úlohu nahradiť v lietadle približne štyri desiatky kľúčových komponentov, a ich snaha sa teraz potvrdzuje v praxi. Lietadlo má v pláne absolvovať 200 skúšobných letov, ktoré majú potvrdiť jeho bezpečnosť a sú nevyhnutným krokom pred sériovou výrobou.

 

Suchoj SJ-100. Zdroj: russianplanets.net

Prvý testovací let sa uskutočnil v Komsomolsku na Amure v Chabarovskom kraji a trval približne 40 minút. Lietadlo dosiahlo rýchlosť 500 kilometrov za hodinu a vystúpilo do výšky 3000 metrov, uviedli predstavitelia ruského konglomerátu Rostec. Potrebnú certifikáciu by mal motor Aviadvigatel PD-8 získať počas tohtoročnej jesene, odhadujú ruskí inžinieri.

Projekt sa nám podarilo realizovať za veľmi krátky čas, pričom sme zohľadnili globálne štandardy leteckého sektora. Náš motor je kľúčovým pilierom nášho úsilia, ktoré má za cieľ nahradiť dovoz zo zahraničných ekonomík,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ spoločnosti Rostec Sergej Čemezov.

 

Rusko investovalo viac než 2,7 miliardy amerických dolárov do rozvoja domáceho leteckého priemyslu, čo zahŕňa aj vývoj lietadla Irkut MC-21, ktoré bude určené najmä pre stredne dlhé lety. Pre tento stroj sa momentálne vyvíja ruský motor PD-14, pričom celý proces by mal byť podľa ruského ministra priemyslu a obchodu Antona Alikhanova dokončený do júna tohto roka.

Čemezov zároveň uviedol, že sériová výroba lietadla MC-21 by sa mala začať už budúci rok. Do roku 2030 by malo byť vyrobených viac než 600 kusov týchto lietadiel, ktoré by postupne nahradili starnúcu flotilu lietadiel zo Západu, uzatvára The Moscow Times.

Fotografiu motorov nájdete v galérii:

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia