Ponuku vrátiť sa na Stanford následne odmietla a rovnako rázny postoj zaujala aj v súvislosti s prípadným vstupom do politiky.
V septembri 2024 sme písali o bývalej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorej sa dostalo cti stráviť niekoľko mesiacov za veľkou mlákou.
Pôsobenie na Stanforde
Súhlasila totiž s ponukou byť ako hosťujúca členka Inštitútu pre medzinárodné štúdiá Stanfordovej univerzity.
„Tento program ponúka univerzita každý rok vybraným lídrom a líderkám zo sveta. Mala by som tam stráviť najbližší semester,“ uviedla vtedy.
Počas pôsobenia prezradila pre Plus jeden deň, že zmena prostredia sa prejavila okamžite. Nebola stredobodom pozornosti médií a verejnosti, pričom pociťovala väčšie súkromie než na Slovensku, kde ju, prirodzene, každý pozná.
„Uvedomila som si to minule, keď som si kúpila obed a sadla si s ním v parku na lavičku – že som 6 rokov nezažila ten pocit, že sama sedím v parku na lavičke a nikto ma nerieši a nepozerá sa na mňa nejak skúmavo. Bolo to veľmi príjemné. Ja chápem, že na Slovensku to k tomu proste patrí, že ma ľudia rozpoznávajú – a ten kontakt je väčšinou veľmi milý a príjemný.“
Študentov na stretnutí so Zuzanou Čaputovou zaujímalo aj jej pôsobenie v Prezidentskom paláci. „Boli to veľmi pestré otázky, zaujímalo ich Slovensko aj stredná Európa. Ekonomické otázky či otázky právneho štátu. Taktiež sa tu veľmi rieši celosvetová bezpečnosť a tým, že sme priamy sused Ukrajiny a zároveň člen Severoatlantickej aliancie, tak prirodzene padali aj otázky, ktoré smerovali k tomuto.“
Návšteva rodiny
Čas využila na skúmanie výziev demokracie, čo sa vzťahuje na vývoj spoločnosti. Podľa jej slov vidieť nenávisť a polarizáciu spoločnosti nielen na Slovensku, ale naprieč svetom.
„To sú všetko veci, ktoré sú prieskumami namerané v spoločnostiach. Výborné je, že tu mám možnosť sa o týchto veciach a výskumoch, ktoré už boli urobené, rozprávať so svetovými špičkami a s profesormi, ktorí sa týmto témam takisto venujú,“ povedala počas pôsobenia na Stanforde.
Náročné pracovné tempo si však vybralo svoju daň. Intenzívne nasadenie spôsobilo problémy s chrbticou, ktoré ju na istý čas paralyzovali. „Seklo ma a doslova som musela vypnúť. Neostávalo mi nič iné, len ležať a nič nerobiť,“ opísala bývalá prezidentka. Táto skúsenosť ju prinútila zvoľniť a prehodnotiť svoje tempo.
Počas pobytu v USA ju navštívili jej dcéry Lea a Emma, ako aj partner Juraj Rizman. Spoločne si užili prechádzky po pobreží Tichého oceánu a návštevu San Francisca.
Pôvodne plánovaný pobyt na Stanforde až do januára Čaputová predčasne ukončila, aby strávila Vianoce doma na Slovensku so svojimi blízkymi. „Vyhodnotila som si, že na január sa už nevrátim. Chcem byť doma,“ vysvetlila svoje rozhodnutie.
Vystúpila v rodnej krajine
Bývalá hlava štátu dodala, že politické dianie na Slovensku nesledovala intenzívne, keďže si potrebovala vytvoriť odstup. Do budúcnosti však plánuje byť svojej krajine nápomocná.
Ponuku vrátiť sa na Stanford následne odmietla a rovnako rázny postoj zaujala aj v súvislosti s prípadným vstupom do politiky.
„Tú kapitolu som sama v sebe uzavrela, ale budem veľmi rada užitočná pre spoločnosť. Vyjadrila som to slovami „pomáhať rastu tam, kde sa dá“. Najbližšie k tomu vidím vzdelávacie aktivity alebo podporu najmä mladých ľudí a toho, čo slovenskú spoločnosť skôr posilní, pomôže budovať skôr mosty než rozkol, konflikt, nenávisť, ktoré tam tak veľmi cítiť.“
Galéria: Diskusia „Ženy patria do politiky“ na UCM v Trnave
Po pár mesiacoch sa zdá, že svoje vyjadrenia začína napĺňať. Nedávno vystúpila na ďalšej prestížnej škole, pričom nemusela cestovať ani za hranice rodnej krajiny, upozornil Plus jeden deň.
Zamierila na Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde spolu s bývalou diplomatkou Magdou Vášáryovou vystúpili v rámci diskusie na tému „Ženy patria do politiky“, ktorú viedol politológ Jozef Lenč. Udalosť mala pod palcom Študentská rada UCM.