FOTO: TIETO výrobky sťahujú z predajní. Predstavujú riziko ohrozenia zdravia

Na snímke tabuľa s nápisom pred budovou, v ktorej sídli Slovenská obchodná inšpekcia a ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, FREEPIK/Drazen Zigic
Reklama

Priamo na výrobku sa nachádzajú identifikačné údaje (informácia o výrobcovi, názov a označenie výrobku). Výrobok je zabalený v kartónovom obale po 10 ks. Na obale sú uvedené, okrem iného, bezpečnostné informácie v štátnom jazyku.

Dôvodom jeho nebezpečnosti je riziko poranenia horných končatín. „Čas medzi zapálením a samotným výbuchom je nižší ako výrobcom deklarovaných 5 s, čo môže mať za následok vážne ohrozenie zdravia a bezpečnosti používateľa,“ uvádza inšpekcia.

megatresk 1
Na snímke pyrotechnický výrobok v tvare valca. Zdroj: SOI

Laserové ukazovadlo

Treba si dať pozor aj pri „Laserovom ukazovadle v tvare granátu, model/typ: U13″, pôvodom z Číny. Laserové ukazovadlo v tvare granátu, ktorého súčasťou je zmena režimov svietenia, je napájaný tromi gombíkovými, lítiovými batériami. Inšpekcia upozorňuje, že samotný výrobok nemá žiadne označenie, ani návod na použitie, pričom sa na trhu sprístupňuje v kartónovej krabici v maximálnom počte 12 kusov výrobku. Na kartónovej krabici sú uvedené identifikačné údaje výrobku, označenie CE, technické parametre ako aj povinné piktogramy.

Pri jeho používaní hrozí potenciálne nebezpečenstvo poškodenia zraku. Namerané hodnoty laserového žiarenia uvedeného výrobku výrazne prekračujú limitné hodnoty expozície oka laserovým žiarením, z čoho vyplýva, že pri náhodnom alebo úmyselnom zasiahnutí oka laserovým lúčom môže dôjsť k trvalému poškodeniu zraku,“ varuje inšpekcia.

Na snímke Laserové ukazovadlo v tvare granátu. Zdroj: SOI

Spotrebiteľ má právo na vrátenie peňazí

Slovenská obchodná inšpekcia informuje, že vo všetkých prípadoch uložila kontrolovanej osobe povinné opatrenia, ktorými zabránila ďalšiemu sprístupňovaniu nebezpečného výrobku na trhu, zabezpečila jeho stiahnutie z trhu ako aj informovanie spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku.

„Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny, opravu výrobku v primeranom čase, ak možno zaistiť bezpečnosť opraveného výrobku alebo na výmenu výrobku za bezpečný výrobok rovnakého typu a aspoň rovnakej hodnoty a kvality na základe výslovného súhlasu spotrebiteľa,“ dodáva SOI a odporúča spotrebiteľom, ak si tento výrobok zakúpili, aby ho prestali používať.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova