Šedé páperie, zavalité telo a šibalské očká. Tak vyzerá malý tučniak okuliarový, ktorý na svet prišiel tento rok 30. októbra. Chovatelia zatiaľ nemajú vyhrané, mláďa sa presunulo z hniezdnej nory.
Dvojica mladých samcov tučniaka okuliarového, ktorí sa narodili v Amsterdame a žijú v rovnakopohlavnom zväzku už druhú sezónu, adoptovala v Safari Parku v českom Dvůr Králové nad Labem mláďa.
Dvojica dostala do starostlivosti vajíčko od páru, ktorý zniesol dve vajcia, píšu novinky.cz. Mláďa vysedeli a odchovali. Ich rodičovská rola sa teraz skončila a pred malým tučniakom je zložité obdobie osamostatnenia.
Ide o bežný postup
Šedé páperie, zavalité telo a šibalské očká. Tak vyzerá malý tučniak okuliarový, ktorý na svet prišiel tento rok 30. októbra. Chovatelia zatiaľ nemajú vyhrané, mláďa sa ale už presunulo z hniezdnej nory a učí sa prijímať ryby z rúk chovateľov. V chove tučniakov ide o bežný postup.
„Dvojici samcov sme do hniezda umiestnili vajíčko od páru, ktorý zniesol dve oplodnené vajcia. Z našej skúsenosti vyplýva, že dve mláďatá jeden pár totiž nevychová,“ vysvetlil zoológ Michal Podhrázský.
„Crosby a Fleury, ako chovatelia tučniakov pomenovali, majú vlastne šťastie, že sú vtáci a nie ľudia. V Česku by mláďa adoptovať a odchovať nemohli. Najčastejším argumentom proti adopcii detí pármi rovnakého pohlavia je, že je to proti prírode. Pritom existuje mnoho prípadov, keď mláďatá vychovávajú len matky a tety, bez účasti samcov. Sú to napríklad veľmi inteligentní slony, známe svojimi silnými sociálnymi väzbami. A náš vianočný príbeh, ktorý sám o sebe nie je ojedinelý, dokazuje, že starostlivosť o mláďa zvládnu úspešne aj dvaja samci. Tak sa nebojme inšpirovať sa prírodou,“ glosuje riaditeľ Safari Parku Přemysl Rabas.
Crosby a Fleury sa v holandskej metropole vyliahli na jeseň 2021. „Minulý rok sa im nepodarilo v kŕdli vybojovať samicu, pre ich veľmi nízky vek a malé skúsenosti. Odvtedy ale zostali spolu, dokonca aj mimo doby hniezdenia sú často v páre. Radi tiež spoločne objavujú nové veci v expozícii a podobne. Sú v podstate nerozluční, čo nie je u tučniakov úplne obvyklé,“ dodal Podhrázský.
Všetko je na dobrej ceste
Tučniaka okuliarového z juhu Afriky vedci novo klasifikujú ako kriticky ohrozeného. Je preto žiaduce, aby chovné kŕdle produkovali mláďatá.
„Liahnutie automaticky neznamená odchov. To sa nám už niekoľkokrát potvrdilo. Už v minulosti sme tejto dvojici samcov vajíčko iného páru podložili, odchov sa ale na prvýkrát nepodaril. Teraz je všetko na dobrej ceste,“ konštatoval zoológ a vysvetlil, že akonáhle chovný pár znesie vajcia, zoológovia ich po 15 dňoch odoberú a presvietia. Tým sa zistí, či je vajíčko oplodnené.
Pokiaľ sa u jediného chovného páru stretnú dve oplodnené vajcia, odborníci ich rozdelia. Oplodnené vajíčka putujú pod páry, ktoré oplodnené vajcia nemajú. Aj vďaka tejto stratégii nie je malý tučniak jediným prírastkom sezóny a v špeciálnej škôlke okrem neho vyrastajú ďalšie tri mláďatá.
A ďalšie, posledné v tejto sezóne, sa k nim pripojí podľa plánu koncom decembra. Pohlavie zatiaľ nie je známe.
„Odhalí ho až analýza DNA z obrysového peria. V tom čase ich tiež čaká pripojenie do skupiny dospelých, kde ich uvidia aj návštevníci,“ dodal na záver Podhrázský.
Jediné africké tučniaky
Expozícia tučniakov v Safari Parku je naďalej normálne prístupná. Ľudia sa tu môžu prejsť priamo medzi tučniakmi: expozícia, ktorá je najväčšia v Česku, je totiž priechodná.
Vzhľadom pripomína prístavné mestečká v Namíbii, kde tučniaky žijú v tesnom susedstve ľudí. Tí sú tiež ich najväčšou hrozbou a nepriateľom. Tieto úžasné vtáky priviedli na pokraj vyhubenia.
Ide o jediné africké tučniaky. Veda ich novo klasifikuje ako kriticky ohrozené a stále ich ubúda. Od osemdesiatych rokov sa ich pôvodný počet znížil na menej ako polovicu.
Tučniaky okuliarové sú relatívne monogamné, páry sú verné hniezdnej nore aj partnerovi prinajmenšom niekoľko rokov. Okrem tejto ZOO ich chovajú ešte v Ústí nad Labem a na Slovensku.