Bežná nákupná rutina sa môže zmeniť na nočnú moru. Štátna veterinárna a potravinová správa odhalila v júni v slovenských predajniach alarmujúce nedostatky. Kontroly odhalili stovky hygienických prehreškov, predaj potravín po záruke aj neoznačený tovar. A výsledok? Pokuty v desaťtisícoch eur.
Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR počas júna preverili tisíce predajní a objavili stovky porušení hygienických predpisov či predaj výrobkov po dátume spotreby. Výsledkom sú pokuty v desaťtisícoch eur a varovanie pre všetkých spotrebiteľov.
Rozsiahle kontroly odhalili stovky nedostatkov
Počas júna zrealizovali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) až 3 238 úradných kontrol v potravinárskych prevádzkach, zameraných na produkty rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Navštívili 1 244 právnych subjektov a 1 868 prevádzok, pričom problémy sa objavili v 188 prípadoch. Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa na svojej webovej stránke.
„Nedostatky boli zistené pri 188 kontrolách. Z uvedeného počtu bolo zistených 611 nedostatkov,“ informujú potravinári v správe.

Najčastejšie šlo o porušenia hygieny priestorov, nevyhovujúce označenie potravín, predaj výrobkov po dátume spotreby a zlé čistenie technického vybavenia či pracovných pomôcok.
Rozdávali sankcie a pokuty za neakceptovateľný stav
Na mieste inšpektori uložili okamžité opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a rozdali viacero blokových pokút v celkovej výške 4 765 eur. Závažnejšie prípady riešili správnym konaním. Najvyššia udelená sankcia sa vyšplhala až na 15-tisíc eur.

„Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 75 blokových pokút v celkovej výške 4 765 eur. Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona č. 152/95 Z.z. o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 72 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 97 150 eur. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 15-tisíc eur,“ priblížila správa.

Nebezpečné výrobky skončili v systéme varovania
Dve z kontrolovaných potravín museli byť nahlásené do systému RASFF (Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá). Prvým prípadom bol výživový doplnok z USA s nadmerným obsahom melatonínu, druhým sladká tyčinka z Dubaja, v ktorej objavili neoznačený sezam.
Vzorky potravín skončili pod drobnohľadom
(Článok pokračuje na ďalšej strane)