V novembri 1991 sa tragicky skončil život jednej z najvýznamnejších a najcharizmatickejších postáv populárnej hudby – Freddieho Mercuryho. Napriek svojej nesmiernej sláve a talentu si spevák skupiny Queen dlhé roky nechával v tajnosti vážne ochorenie, ktoré ho napokon pripravilo o život. Choroba AIDS, ktorú prežil v utajení, sa stala predmetom kritiky po tom, čo sa pravda postupne dostala na verejnosť.
Freddie Mercury sa v histórii populárnej hudby zaraďuje medzi najväčšie ikony.

Jeho výrazná osobnosť, originálny štýl a nezameniteľný hlas ho počas 70. a 80. rokov pozdvihli do najvyšších sfér svetovej hudobnej scény. V mnohých ľuďoch sa práve on stal archetypom frontmana rockovej kapely, ktorého charizma nebolo možné prehliadnuť.

Napriek obrovskej popularite však posledné roky jeho života poznačilo vážne ochorenie, ktorému 24. novembra 1991 podľahol v relatívne mladom veku 45 rokov. Tento koniec jeho pozemského príbehu bol poznačený najmä bojom so smrteľnou chorobou. Informuje Music Times.
Už v októbri 1986 sa začali objavovať v britských médiách správy, ktoré naznačovali, že Freddie Mercury podstúpil testy na vírus HIV a následne čelil následkom infekcie, teda chorobe AIDS. Jeho blízky partner, Jim Hutton, neskôr prezradil, že spevák sa o pozitívnom výsledku dozvedel ešte pred Veľkou nocou v roku 1987.

Napriek tomu však v tom čase Mercury všetky špekulácie a dohady v médiách popieral. Táto nejasná situácia pretrvávala niekoľko rokov, počas ktorých sa záujem bulváru o jeho zdravotný stav iba stupňoval. Kapela Queen obmedzovala koncertnú činnosť a všimnúť si bolo možné aj viditeľnú úbytok na váhe samotného speváka.
Jeho posledné verejné vystúpenie sa uskutočnilo na odovzdávaní Brit Awards začiatkom roku 1990, kde skupina dostala ocenenie za celoživotný prínos hudobnému svetu.

Mercury, ktorý už bol vychudnutý a bledý, len stručne poďakoval fanúšikom a pomaly odišiel zo scény, čo jasne poukazovalo na jeho zhoršujúce sa zdravie. Napriek vážnemu zdravotnému stavu sa až do posledných chvíľ snažil pokračovať v práci na hudbe. Neustále nahrával vokálne party a presviedčal svojich kolegov z kapely, aby spoločne zaznamenali čo najviac materiálu, ktorý mal byť spracovaný aj po jeho smrti.

V posledných mesiacoch svojho života sa spevák stiahol do svojho domu na západe Londýna, kde sa o neho starali najbližší ľudia – predovšetkým jeho bývalá partnerka a celoživotná láska Mary Austin, ktorá sa neskôr stala dedičkou väčšiny jeho majetku, a taktiež jeho blízky priateľ a hudobník Dave Clark.
Zdroj: Youtube/Jasmin A
Napriek vážnosti situácie v závere odmietal Freddie užívať lieky, ktoré by mohli oddialiť nevyhnutný koniec.
Len deň pred svojou smrťou verejne priznal svoju dlhodobo utajovanú chorobu AIDS. Krátko potom zomrel na komplikácie vyplývajúce zo zápalu pľúc, ktoré boli priamo spojené s jeho ochorením. Pohreb prebehol v úzkom kruhu rodiny a priateľov.
Napriek tomu sa jeho dom stal miestom, kam chodili uctievať jeho pamiatku fanúšikovia z celého sveta. Navyše úspech životopisného filmu o jeho živote, „Bohemian Rhapsody“, potvrdil, že odkaz Freddieho Mercuryho je stále živý a jeho hudba i osobnosť naďalej inšpirujú ľudí po celom svete. Ako sa hovorí, show musí pokračovať!