V ostrej debate na TV Spark sa stretli Tibor Gašpar (Smer-SD) a Tomáš Valášek (PS), aby diskutovali o budúcnosti vojny na Ukrajine. Gašpar tvrdí, že Ukrajina „s istotou príde o územia“ a že mier nebude spravodlivý. Valášek naopak varuje, že ak Ukrajina nebude schopná sa brániť, „ruské tanky môžu skončiť na našich hraniciach“. Debata sa vyhrotila aj pri otázke vojenskej služby na Slovensku a prítomnosti zahraničných vojakov na Ukrajine.
Konflikt na Ukrajine nemá koniec v dohľadne, no diskusie o prímerí neutíchajú. Kým Západ hovorí o bezpečnostných zárukách pre Kyjev, Moskva trvá na svojich podmienkach. V relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark Tibor Gašpar (Smer-SD) a Tomáš Valášek (PS) predstavili dva odlišné pohľady na možný vývoj. Gašpar tvrdí, že Ukrajina príde o územia a mier nebude spravodlivý, Valášek varuje, že ak Ukrajina zostane bezbranná, Slovensko sa môže ocitnúť v priamom ohrození.
Sporný začiatok vojny: Bola vyprovokovaná, alebo nie?
Jedným z najostrejších momentov debaty bolo, keď sa hneď na úvod Gašpar a Valášek dostali do konfliktu o príčine vojny na Ukrajine. Gašpar tvrdí, že konflikt bol vyprovokovaný postojom Ukrajiny k rusky hovoriacemu obyvateľstvu, rozširovaním NATO, ale aj prípadom v Odese, kde zahynulo vyše 40 Rusov. Taktiež však prekvapil tvrdeniami o 14 000 civilných obetí v rámci genocídy voči tomuto obyvateľstvu.
Valášek však rázne odmieta akúkoľvek obhajobu ruskej invázie a zároveň zdôrazňuje, že prípad v Odese je odsúdeniahodný, no časť týchto tvrdení je ruská propaganda, pričom údajných 14 000 civilných obetí je vyvrátený hoax.
Gašpar: „S istotou nebude spravodlivý mier“
Následne sa debata presunula k súčasnosti. Podpredseda NR SR Tibor Gašpar sa na margo prímeria vyjadril skepticky. Tvrdí, že „Ukrajina príde o územia“ a že „nebude môcť vstúpiť do NATO“. Zároveň spochybnil, či má Západ skutočný záujem na ukončení vojny.
„Vy si myslíte, že tu bude spravodlivý mier? Nebude. Ukrajina príde o územia. Nebude moc vstúpiť do NATO, a čo bude ďalšou garanciou jej bezpečnosti, to som sám zvedavý. Ale netvárme sa, že sa to nejakým takýmto spôsobom nevyvíja,“ vyhlásil.
Gašpar tiež naznačil, že Západ chce vojensky zaručiť Ukrajine bezpečnosť, no to podľa neho povedie len k ďalšej eskalácii.
Valášek: „Ruské tanky môžu skončiť na našich hraniciach“
Poslanec PS Tomáš Valášek varuje, že ak Ukrajina nebude schopná sa brániť, konflikt sa môže posunúť bližšie k Slovensku. Tvrdí, že Rusko už dvakrát využilo prímerie na prezbrojenie a následnú agresiu:
„Putin už dvakrát využil prímerie na prezbrojenie a znova zaútočil. Ak Ukrajina nebude schopná sa brániť, urobí to znova a my môžeme skončiť s tankmi na našej hranici.“
Zároveň kritizoval Gašpara za to, že obhajuje ruský postoj:
„Ten rozdiel medzi vami a nami je, že vy bránite záujmy Ruskej federácii. Ja bránim slovenské záujmy.“
Mierotvorcovia? Gašpar odmieta prítomnosť britských a francúzskych vojakov
V debate sa riešila aj otázka zahraničných mierotvorcov. Západ presadzuje, aby bezpečnostné záruky pre Ukrajinu zahŕňali aj vojenskú prítomnosť britských a francúzskych síl. Gašpar s tým nesúhlasí:
„Toto nie sú mierotvorcovia. Toto je len ďalšia eskalácia. Putin nikdy nebude súhlasiť s cudzími vojakmi na Ukrajine.“
Gašpar o vojenskej službe: „Mladí by mali prejsť výcvikom“
V závere relácie prišla reč aj na základnú vojenskú službu na Slovensku. Gašpar naznačil, že by malo ísť aspoň o krátky výcvik.
„Možno na 3 až 6 mesiacov by mladí muži mohli prejsť výcvikom. Aby vedeli držať zbraň, aby sa vedeli postarať o seba. Nie preto, aby sme ich posielali na Ukrajinu,“ uviedol.
Valášek však reagoval ostro:
„Vy urážate našich vojakov. V armáde máme ľudí, ktorí sú pripravení brániť Slovensko.“
Galéria
Relácia Téma s Petrom Bielikom priniesla ostrú diskusiu o budúcnosti vojny na Ukrajine. Kým Tibor Gašpar hovorí o nespravodlivom mieri a strate území, Tomáš Valášek varuje, že ak Ukrajina nebude schopná sa brániť, Slovensko sa môže ocitnúť v priamej línii konfliktu. Hostia sa však nezhodli ani na tom, čím bola vojna vyprovokovaná, čo len prezentuje, ako je rozpoltená celá spoločnosť, nie len politici. Zostáva otázne, akým smerom sa vyvinie prímerie a či dôjde k dohode, ktorá zabezpečí mier na dlhšie ako len na 30 dní.