Humanitárna KATASTROFA na Blízkom východe: Letecké zhadzovanie POMOCI Gazu nezachráni, varujú organizácie

Zdroj: TASR/AP
Reklama

Dve jordánske lietadlá a jedno lietadlo patriace Spojeným arabským emirátom (SAE) zhodili v nedeľu do Pásma Gazy 25 ton humanitárnej pomoci, uviedla jordánska armáda v oficiálnom vyhlásení. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Jordánske ozbrojené sily v nedeľu uskutočnili tri zhodenia humanitárnej a potravinovej pomoci do Pásma Gazy, z toho jedno spoločne so SAE,“ uviedla armáda.

Zhadzovanie pomoci dopĺňa pozemné zásobovanie

Jordánsky predstaviteľ pre agentúru Reuters ozrejmil, že zhadzovanie pomoci z lietadiel nenahrádza humanitárne dodávky po zemi. Televízia BBC s odvolaním na jordánsku štátnu tlačovú agentúru Petra informovala, že krajina do Pásma Gazy vyslala aj 60 nákladných vozidiel s nevyhnutnými potravinovými zásobami.

Pomoc obnovili aj SAE a Egypt

Izraelská armáda v sobotu potvrdila, že začne do Pásma Gazy zhadzovať medzinárodnú humanitárnu pomoc. Minister zahraničných vecí SAE šejk Sajf bin Zájid Ál Nahján len chvíľu pred vyhlásením izraelskej armády oznámil, že jeho krajina obnovuje dodávky pomoci do Gazy s okamžitou platnosťou.

V nedeľu začali do Pásma Gazy smerovať aj kamióny s humanitárnou pomocou z Egypta. Informuje portál Noviny.

Humanitárna katastrofa sa prehlbuje

Pásmo Gazy čelí humanitárnej katastrofe bezprecedentných rozmerov. Napriek snahám o pomoc, ktoré prichádzajú aj zo vzduchu, hladomor a zúfalstvo obyvateľov narastajú. Humanitárne organizácie upozorňujú, že letecké výsadky sú len symbolickým riešením – potrebná je predovšetkým systematická pozemná pomoc.

Pomoc zo vzduchu, ako ju zorganizovalo Jordánsko a SAE, je podľa vyše stovky organizácií „groteskným rozptýlením“, ktoré nedokáže nahradiť štandardné zásobovanie. Problémy spôsobuje aj samotný zber balíkov – ľudia sa pri ňom zraňujú alebo dokonca topia pri snahe dostať sa k jedlu.

Blokáda, chaos a znepokojenie sveta

Izrael zaviedol úplnú blokádu dodávok do Gazy 2. marca a uvoľnil ju až koncom mája pod tlakom svetového spoločenstva. Dnes síce do oblasti smeruje približne stovka kamiónov denne, no situácia ostáva zúfalá.

Prezidentka Medzinárodného výboru Červeného kríža Mirjana Spoljaricová Eggerová označila situáciu v Gaze za neprijateľnú: „Deti umierajú hladom. Ľudia sú zabíjaní pri pokusoch získať jedlo. Žiadne miesto nie je bezpečné.“ MVČK má v oblasti 350 pracovníkov, ktorí sami čelia nedostatku jedla a vody.

Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vyjadril obavy Nemecka a vyzval na neodkladné dodanie pomoci civilnému obyvateľstvu.

Obrovské straty na životoch a zničená infraštruktúra

Od začiatku vojny, ktorú spustil útok Hamasu 7. októbra 2023, bolo podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva pri izraelských útokoch v Gaze zabitých 59 733 ľudí a 144 447 utrpelo zranenia. Viac ako 90 percent budov je zničených alebo poškodených, čo ešte viac komplikuje prístup k pomoci a základným službám.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Spravodajstvo