Gaza zomiera potichu: Izraelská blokáda priviedla ľudí na pokraj hladomoru

Gaza hladomor
Zdroj:TASR/AP Photo/Hussein Malla, TASR/AP Photo/Maya Alleruzzo
Reklama

Už takmer dva roky po začiatku izraelskej vojny v Pásme Gazy zažíva tento úzky pruh zeme jednu z najhorších humanitárnych katastrof 21. storočia. Obete neprestajne pribúdajú – niektoré umierajú pod paľbou, iné od hladu. A to všetko v tieni rastúcej kritiky, ktorá mieri aj od spojencov Izraela.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) čelí Gaza umelo vyvolanému hromadnému hladomoru, ktorý priamo súvisí so zablokovaním humanitárnej pomoci. „Rodičia nám hovoria, že ich deti zaspávajú so slzami v očiach od hladu,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Miesta, kde sa rozdáva jedlo, sa stali scénami násilia. Deti umierajú, pomoc viazne,“ informuje CNN.

Nová agentúra namiesto OSN situáciu nezlepšila

Od mája, kedy začala pôsobiť kontroverzná nová pomocná organizácia Gaza Humanitarian Foundation (GHF), ktorú podporujú USA a Izrael, bolo podľa OSN zabité viac než tisíc ľudí pri pokuse získať potraviny – stovky z nich priamo pri distribučných miestach GHF.

Cieľom tejto organizácie bolo nahradiť OSN v poskytovaní pomoci, no podľa humanitárnych pracovníkov nepriniesla zlepšenie. Naopak – v niektorých oblastiach zhoršila dostupnosť pomoci, keďže má len zopár distribučných bodov namiesto stoviek pod OSN.

gaza hladomor
Ľudia v pásme Gazy čakajúci na jedlo, Zdroj:X/Quds News Networ

Všetkých 2,1 milióna obyvateľov Gazy je dnes potravinovo neistených. Miestne ministerstvo zdravotníctva uvádza, že 900-tisíc detí trpí hladom a až 70-tisíc má príznaky podvýživy.

Úplné obliehanie Gazy po útoku Hamasu

Po útoku Hamasu zo 7. októbra 2023, ktorý si v Izraeli vyžiadal 1 200 obetí a viac než 250 rukojemníkov, izraelská vláda vyhlásila „úplné obliehanie“ Gazy – zastavila dodávky elektriny, vody, potravín aj paliva.

Pred vojnou pritom do Gazy vstupovalo 500 až 600 kamiónov humanitárnej pomoci denne. Dnes je to v priemere len 28 kamiónov denne, uvádzajú humanitárne organizácie. Väčšina z nich nedosahuje najviac postihnuté oblasti na severe.

V dôsledku masívneho bombardovania a rozpadu poriadku v pásme sa situácia vymkla spod kontroly. Rabovanie, ozbrojené gangy a streľba na miesta, kde sa rozdáva jedlo, sú bežnou realitou.

„Kapacita na doručovanie pomoci je úplne zničená,“ varovala OSN už koncom minulého roka. Kamióny boli vykrádané pod hrozbou zbrane, vodiči napádaní, pracovníci ranení. Viac než 100 kamiónov pomoci bolo stratených len pri jednej rabovačke.

Zatiaľ čo Hamas stráca kontrolu nad Gazou, izraelské ozbrojovanie miestnych milícií vyvoláva obavy o bezpečnosť aj v samotnom Izraeli. Niektorí politici varujú, že takéto kroky môžu viesť k totálnemu rozpadu poriadku.

Druhá blokáda a kolaps OSN v Gaze

Po krátkom prímerí v januári Izrael v marci 2025 obnovil úplnú blokádu. Odvtedy humanitárne organizácie varujú, že situácia sa zmenila na famine-like conditions – teda stav podobný hladomoru.

gaza hladomor
Tretina ľudí v Gaze nemala jedlo viac ako 24 hodín, Zdroj:X/World Food Programme

Podľa WHO viac než 80 detí už zomrelo na následky podvýživy – väčšina z nich po obnovení blokády. „Potraviny sú vyčerpané. A s nimi aj naši kolegovia – pozeráme sa, ako miznú pred očami,“ napísalo v spoločnom vyhlásení 111 humanitárnych organizácií.

Medzičasom GHF začala fungovať s pomocou súkromných vojenských zmluvných spoločností a v súčinnosti s izraelskou armádou. Jej bývalý riaditeľ Jake Wood však odstúpil ešte pred spustením operácií. Tvrdil, že „nie je možné dodržiavať základné princípy neutrality, ľudskosti a nezávislosti“ pri tejto forme spolupráce.

Kritika od spojencov aj vlastnej armády

Izrael čelí čoraz väčšiemu tlaku – vrátane zo strany USA a ďalších 25 západných štátov, ktorých ministri zahraničia vyzvali na okamžité uvoľnenie pomoci. V spoločnom vyhlásení obvinili Izrael z toho, že pomoc „dávkuje po kvapkách“.

Izraelské ministerstvo zahraničia reagovalo odmietavo a vyhlásilo, že výzva je „odtrhnutá od reality“.

Na tlačovej konferencii jeden z izraelských predstaviteľov tvrdil, že Izrael chce, aby pomoc prúdila, ale bez účasti Hamasu: „Hamas má záujem vyvíjať tlak na Izrael skrz medzinárodné spoločenstvo a podkopať nový mechanizmus distribúcie pomoci,“ uviedol.

Gaza čelí humanitárnej nočnej more, aká v 21. storočí nemá obdobu. Hlad, smrť, rozpad poriadku, krehké prímeria a absencia plánov na budúcnosť – to všetko vytvára výbušnú zmes, ktorej dôsledky sa môžu vymknúť spod kontroly nielen v Gaze, ale v celom regióne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac