Generácia Z mení pracovné prostredie rýchlejšie než predchádzajúce generácie. Podľa psychologičky za tým stojí ich otvorenosť, dôraz na duševné zdravie a odlišné životné priority. Mladí zamestnanci nehľadajú len stabilitu, ale aj flexibilitu a možnosť sebarealizácie. Často sa neboja opustiť prácu už po pár mesiacoch, ak cítia, že im nevyhovuje – čo môže byť pre firmy výzvou.
Ako informuje portál tn.nova.cz, psychologička Šárka Miková upozorňuje, že dnešní mladí ľudia vstupujú na pracovný trh s úplne iným vnímaním slobody, než na aké sú niektoré firmy pripravené. Práve tento nesúlad môže viesť k sklamaniu a následnej túžbe generácie Z opustiť zamestnanie.
Moderná doba
„Avšak dospievajúci každej generácie majú rovnakú prioritu – potrebujú zistiť, kým sú, aby sa mohli postupne učiť fungovať v dospelých životných rolách,“ podotkla Miková. Zároveň doplnila, že dnešná doba, ovplyvnená internetom a sociálnymi sieťami, tento proces ešte viac zrýchľuje, keďže mladí ľudia majú neustály prístup k novým možnostiam a inšpiráciám.
„Sú aktívni v rôznych projektoch či podnikajú už na strednej škole. Na druhej strane sú zase tí, ktorí dobu, kedy sa budú musieť usadiť, odďaľujú a užívajú si slobodu a možnosti dnešného sveta. Pomerne veľká časť mladých ľudí je ale sama v sebe stratená. A pretože sa im nedarí nájsť svoje miesto vo svete, potrebujú od práce čoskoro pauzu,“ vysvetlila odborníčka.
Mladí sa neboja
Kým predchádzajúce generácie často zotrvávali v práci bez zbytočných otázok, generácia Z sa nebojí urobiť si prestávku už po niekoľkých rokoch, či dokonca mesiacoch. Obzvlášť vtedy, keď vnímajú, že je to nevyhnutné pre ich duševnú pohodu.
Ak si príslušníci generácie Z vyplnia pracovnú pauzu vzdelávaním, cestovaním alebo dobrovoľníckou činnosťou, môže im to pomôcť nadobudnúť cenné skúsenosti a lepšie si uvedomiť svoje životné smerovanie.
Na druhej strane, ak prestávka v práci prinesie len viac neistoty a pocit nestability, môže to viesť k dlhodobému stresu a potenciálnym psychickým ťažkostiam.