Geopolitická situácia: Fico, NATO a ruská HROZBA. Kam smeruje bezpečnostná politika Slovenska?

Weiss, Macko
Na snímke Peter Weiss a Pavel Macko v diskusnej relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark. Zdroj: Archív TV Spark
Reklama

V politickej diskusii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark medzi moderátorom Bielikom, generálom Mackom a bývalým veľvyslancom Petrom Weissom sa rozoberali viaceré aspekty aktuálnej geopolitickej situácie a postojov Roberta Fica k otázkam bezpečnosti a zahraničnej politiky.

Kritika Fica a otázky o obrane a zahraničnej politike

Bielik sa v úvode diskusie kriticky vyjadril na adresu premiéra Fica: „Jeho rozhodnutia v oblasti obrany a zahraničnej politiky sú otázne a môžu ohroziť stabilitu krajiny.“ Dodal, že sa snaží v diskusii zohľadniť aj opozíciu, aby bola vyvážená. Poukázal na vyjadrenia holandského premiéra Marka Rutteho o zvyšovaní výdavkov na obranu až na úroveň 5 % HDP a položil otázku: „Nejde len o reakciu na imaginárny konflikt s Ruskom, keďže ruské ozbrojené sily boli značne vyčerpané vojnou na Ukrajine?

 

Bielik ďalej spomenul, že Robert Fico sa v minulosti odmietol zúčastniť na večeri s britskou kráľovnou, čo podľa neho naznačuje jeho sklon k sociálno-demokratickým hodnotám. Následne rozoberal jeho motivácie pri diplomatických krokoch a podotkol: „Fico môže kalkulovať s tým, že diskusie medzi Ruskom a USA nebudú zahŕňať Ukrajinu, ale širšiu bezpečnostnú štruktúru.“ Pripomenul tiež ruské požiadavky na návrat bezpečnostnej situácie do stavu pred rok 2022 a možnú zmenu postoja USA k NATO a Európskej únii.

Generál Macko na tieto tvrdenia reagoval s nesúhlasom: „Vojna na Ukrajine nie je imaginárna, ale reálna hrozba.“ Pripomenul, že Rusko v minulosti opakovane klamalo o svojich vojenských zámeroch a upozornil na jeho sabotážne akcie v Európe a hybridnú vojnu. „Rusko je síce vyčerpané vojnou, ale jeho ekonomika a armáda sa postupne mobilizujú. Režim Vladimira Putina vládne čoraz represívnejšími metódami,“ dodal Macko.

 

Pragmatický pohľad Petra Weissa na bezpečnostnú politiku

Peter Weiss ponúkol pragmatickejší pohľad: „Musíme zohľadniť realitu, že Slovensko je malá krajina a naša bezpečnostná politika musí byť v súlade so širšími záujmami Európskej únie a NATO. Nemôžeme si dovoliť byť izolovaní.“ Zároveň však podotkol, že dialóg s Ruskom by nemal byť úplne vylúčený: „Diplomacia je dôležitá, ale musí byť podložená jasnými princípmi. Ak sa Rusku ustúpi bez podmienok, vyšleme nesprávny signál.

Nebezpečné následky pre Západ v prípade úspechu Ruska

Macko tiež upozornil na nebezpečný precedens, ktorý by vznikol, ak by Západ umožnil Rusku dosiahnuť úspech na Ukrajine. „Rusko dlhodobo zaostáva ekonomicky aj technologicky, a preto sa snaží presadiť svoje záujmy silou,“ zdôraznil. Na otázku, čo by Rusko získalo z okupovanej Ukrajiny, Macko odpovedal: „Hoci ide o vojensky a ekonomicky zničenú krajinu, pre Putina má strategickú hodnotu ako súčasť širších geopolitických ambícií.

Weiss reagoval na túto analýzu pragmaticky: „Je dôležité vnímať, že geopolitika sa neodohráva len na bojisku. Sankcie a ekonomická izolácia zohrávajú kľúčovú úlohu. Rusko má svoje slabiny, a ak sa Západ dokáže udržať jednotný, tieto slabiny sa prejavia.

 

Môže byť Slovensko v ohrození kvôli odklonu od NATO?

Bielik sa v závere diskusie vrátil k otázke, či môže byť Slovensko v ohrození, ak sa jeho vláda rozhodne postupovať v otázkach bezpečnosti iným smerom ako spojenci v NATO. Macko odpovedal jednoznačne: „Ak sa Slovensko odkloní od spoločnej obrany a bezpečnostnej politiky, môže sa stať zraniteľnejším voči hybridným hrozbám a tlakom zo strany Ruska.“ Zdôraznil, že v súčasnej situácii je jednotnosť Západu kľúčová.

Bielik sa snažil získať aj pohľad na širší kontext budúcnosti európskej bezpečnosti. „Vidíte nejaký priestor na diplomatické riešenie konfliktu?“ spýtal sa Macka.

Diplomacia je vždy najlepšia cesta, ale musí byť podložená silou. Ak by sme teraz tlačili na Ukrajinu, aby akceptovala ruské podmienky, bol by to len odklad ďalšej agresie,“ odpovedal generál Macko.

Takže tvrdíte, že Rusko sa nezastaví pri Ukrajine?“ pokračoval Bielik.

 

Presne tak. Ak Putin získa Ukrajinu, ďalším cieľom môžu byť pobaltské štáty alebo dokonca iné časti Európy. Už dnes vidíme, že Rusko aktívne testuje našu odolnosť prostredníctvom hybridných útokov,“ vysvetlil Macko.

Weiss dodal, že popri vojenských aspektoch netreba zabúdať na vnútornú stabilitu krajín: „Ak budeme jednotní vo vnútri a budeme mať silné demokratické inštitúcie, žiadna vonkajšia hrozba nás neohrozí tak ľahko.

Protichodné pohľady na bezpečnostnú politiku Slovenska

Diskusia medzi Bielikom, Mackom a Weissom tak odhalila protichodné pohľady na ruskú hrozbu, úlohu NATO a budúcnosť európskej bezpečnosti. Kým Bielik naznačoval, že Fico môže mať pragmatické dôvody pre svoju zahraničnú politiku, Macko varoval pred nebezpečenstvami, ktoré by mohlo priniesť podcenenie ruských ambícií. Weiss zdôraznil potrebu kombinácie diplomacie, jednoty a dlhodobej strategickej vízie. Napätie medzi geopolitickou realitou a vnútropolitickými kalkuláciami tak zostáva kľúčovým bodom diskusií o bezpečnosti Slovenska.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory