fbpx

Grécko zrejme čakajú v júni ďalšie voľby

Reklama
JB 69 Atény - Grécky premiér a líder strany Nová demokracia Kyriakos Mitsotakis hádže do volebnej schránky svoj hlas poèas hlasovania v parlamentných vo¾bách vo volebnej miestnosti v Aténach 21. mája 2023. V Grécku sa v nede¾u konajú vo¾by do 300-èlenného parlamentu. FOTO TASR/AP Greece's Prime Minister and leader of New Democracy Kyriakos Mitsotakis votes at a polling station in Athens, Greece, Sunday, May 21, 2023. Polls have opened in Greece's parliamentary election, the first since the country's economy ceased to be subject to strict supervision and control by international lenders who had provided bailout funds during its nearly decade-long financial crisis. (AP Photo/Yorgos Karahalis)
Zdroj foto: TASR

Konzervatívna strana Nová demokracia (ND) doterajšieho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa sa so ziskom 40,8 percenta hlasov stala jasným víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Grécku. Oznámilo to v pondelok skoro ráno ministerstvo vnútra po sčítaní takmer všetkých hlasov.

Ľavicová strana Syriza Alexisa Tsiprasa, ktorá bola považovaná za najperspektívnejšieho protivníka ND, dostala len 20,1 percenta hlasov, čo je približne o 11 percentuálnych bodov menej ako vo voľbách v roku 2019. Z 59 volebných obvodov získala ľavica iba jeden, zvyšok pripadol Novej demokracii.

Do parlamentu sa dostali ešte tri ďalšie strany. Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) získalo 11,5 percenta hlasov, Komunistická strana Grécka (KKE) 7,2 percenta a pravicovo-populistická strana Elliniki Lisi (Grécke riešenie) 4,5 percenta hlasov.

Ľavicová strana MeRA25 vedená exministrom financií Giannisom Varufakisom a ultrakonzervatívna strana Niki stroskotali na trojpercentnej klauzule.

Grékov však napriek víťazstvu ND zrejme čoskoro čakajú nové voľby, pretože Mitsotakis nemá dostatok hlasov na zostavenie jednofarebnej vlády. Ešte pred štyrmi rokmi by mu na to stačilo aj 41 percent hlasov, podľa nových pravidiel by musel získať okolo 48 percent.

Keďže sú však názorové rozdiely medzi ND a ďalšími stranami priveľké, Mitsotakis sa spolieha na ďalšie voľby, v ktorých víťazná strana získa v 300-člennom parlamente automaticky bonusové mandáty. Tieto voľby by sa mohli konať už koncom júna.

Grécka prezidentka Katerina Sakellaropulusová dá každej z troch najsilnejších strán tri dni na zostavenie koaličnej vlády. Ak všetky zlyhajú, bude vymenovaná dočasná vláda, ktorá krajinu dovedie k novým voľbám.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie