Hamran žasne nad otočkou Gašpara: Stal sa z neho RUSOFIL. Smer môže mať NOVÉHO predsedu, čo chystá po voľbách?

vašečka-hamran
Sociológ Michal Vašečka, bývalý policajný prezident Štefan Hamran. V krúžku premiér Robert Fico a podpredseda parlamentu Tibor Gašpar. Foto: TASR/Pavel Neubauer, Jakub Kotian, Martin Baumann, koláž istream
Reklama

Slovensko od jesene 2023 zažíva štvrtú vládu Roberta Fica. Aj keď premiér neustále obhajuje „politiku na všetky štyri svetové strany“, jeho častejšie smerovanie na východ zrejme naznačujú iné záujmy. Podľa prieskumov verejnej mienky by súčasná koalícia, zložená zo strán Smer, Hlas a SNS nemohla vzniknúť. Národniari sa ocitajú pod hranicou zvoliteľnosti a pád preferencií zažíva aj Hlas, ktorý sa nedávno prepadol na historické minimum s 8,4 % po poklese o viac ako štyri percentuálne body. 

O tom, aké dopady má môžu mať pre Slovensko cesty na východ a aká je budúcnosť politiky či vládnucej koaličnej strany, sa v diskusnej relácii Bod zlomu s moderátorom a novinárom Marekom Vagovičom rozprávali sociológ Michal Vašečka a bývalý policajný prezident Štefan Hamran.

Toxická krajina

Sociológ Michal Vašečka vyjadril obavy z izolácie Slovenska od dôležitých politických vecí. Naráža na decembrovú cestu premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde sa stretol aj s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom.

„To, že mal stretnutie medzi štyrmi očami s Putinom ma mimoriadne znepokojuje, lebo to nebola iba zdvorilostná návšteva,“ myslí si Vašečka.

O čom mohol Fico diskutovať s Putinom medzi štyrmi očami, je otázne, podľa sociológa je skôr desivé, čo z takejto návštevy pre nás vyplýva.

„Slovensko sa stáva toxickou krajinou,“ hovorí. Ako človek, ktorý navštevuje Brusel, si všíma signály na neformálnej, ale aj formálnej úrovni. Tie odstavujú našu krajinu z prístupu citlivých či tajných informácií, ba dokonca aj takých, ktoré „môžu byť nebezpečné“.

„Signály sú veľmi jasné, nie preto, že by nás niekto chcel vytrestať ako krajinu, ale preto, že nám nedôverujú, že či nepríde k uniknutiu informácií tam, kam netreba. Takéto výlety do Moskvy iba utvrdia ešte stále našich partnerov.“

Srdiečko v Moskve

Paradoxom je rozdielne správanie pri hlasovaniach vo vzťahu k Rusku. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár hlasuje ZA protiruské sankcie, pričom Robert Fico jedným dychom obraňuje Rusko a tvrdí, že sankcie sú zlé.

„Srdiečko ale majú v Moskve, stále ešte chcú presviedčať v Bruseli, že sme platnými členmi EÚ a NATO. Mimochodom správy zvnútra z Bruselu pri rokovaniach hovoria veľmi jasne, že s Robertom Ficom sa mnohí moc nebavia,“ dodáva Vašečka.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova