Slovenská herečka Hana Gregorová (72), známa z množstva filmových, divadelných aj televíznych úloh, stále neprestáva pútať pozornosť verejnosti. Napriek tomu, že patrí medzi stálice slovenského umeleckého sveta, vníma súčasné spoločenské trendy s čoraz väčším znepokojením.
Diváci si ju mohli nedávno všimnúť v populárnych televíznych seriáloch Ranč (TV JOJ) či Sľub (TV Markíza), kde opäť potvrdila svoju profesionalitu a charizmu. Výrazne zarezonovala aj účasťou v deviatej sérii tanečnej šou Let’s Dance, kde ako najstaršia súťažiaca tancovala po boku profesionála Róberta Pavlíka. Jej výkony príjemne prekvapili nielen divákov, ale aj samotného režiséra súťaže Jána Ďurovčíka.
V podcaste NAOSTRO sa po čase otvorene vrátila k tejto skúsenosti a zároveň sa podelila o svoje pozorovanie, ktoré v nej zanechalo rozčarovanie. Zaspomínala si na okamihy po vypadnutí zo súťaže, keď boli účinkujúci, ktorí už opustili súťaž, presunutí do menej viditeľných miest v sále.

Hoci podobné pravidlá platili pre všetky vyradené páry, herečka si nemohla nevšimnúť kontrast v tom, komu boli vyhradené miesta v popredí.
„Nechápem, že je herec, ktorý niečo dosiahol – a influencer má prednosť. Ja vám poviem príklad. Viete, že som tancovala v Let’s Dance? A keď som vypadla, tak sme boli tam ako prísediaci a už sme išli do druhého radu,“ hovorí Hana.
V predných radoch podľa jej slov sedeli ľudia, ktorí sa dnes prezentujú ako influenceri – často extravagantne oblečení a zjavne favorizovaní pred tými, ktorí majú za sebou dlhoročnú kariéru a výsledky v umení.
„Nielen ja, ale ďalšie vypadnuté páry. Vpredu sedeli vyprsené, vyholené, úplne až všetko vonku. A ja sa pýtam, kto to je? To sú influenceri. Už asi dva roky poznám túto profesiu, ako to nazvať,“ dodala.
Gregorovú prekvapil fakt, že nové mediálne tváre s rýchlo získanou popularitou dostávajú v spoločenskom priestore prednosť pred osobnosťami s bohatou profesionálnou históriou. Tento posun v hodnotách vníma s určitým sklamaním.
Herečka týmto svojím postrehom poukázala na širší problém dnešnej doby – čoraz častejšie uprednostňovanie krátkodobej slávy pred reálnymi zásluhami. Hoci si uvedomuje, že každá doba má svojich hrdinov, zamýšľa sa nad tým, do akej miery sú dnešné spoločenské autority postavené na skutočnej hodnote a do akej miery na ilúzii popularity.